We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products REB18 rack accessory Adjustable shelf
SKU
REB18
- Sliding, rotating design provides easy access to cables and equipment connections
- Two depths available to accommodate a wide range of components and cabinets
- Locks closed for safety
- Includes cable management system for a clean, professional home installation
Category: Rack Accessories
Access cables and equipment connections with the Low Profile Rotating Slide Out Base. The low profile design is unobtrusive and elegant in its simplicity while the sturdy construction supports the installation of DVD players, cable or satellite boxes, receivers and other equipment commonly found in entertainment centers and lecterns.
| Features | |
|---|---|
| Type | Adjustable shelf |
| Maximum weight capacity | 34.02 kg |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 565.2 mm |
| Package height | 69.6 mm |
| Package depth | 482.6 mm |
| Package weight | 7.05 kg |
| Width | 432 mm |
| Height | 54 mm |
| Depth | 460 mm |
| Maximum weight capacity | 34.02 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 565.2 mm |
| Package height | 69.6 mm |
| Package depth | 482.6 mm |
| Package weight | 7.05 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 8 |
| Technical details | |
| Type | Adjustable shelf |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |