We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products RFR Series Reference Furniture Rack - RFR-2428E1
SKU
RFR-2428E1
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
24 RU, Wood, 693 x 718 x 1243 mm, Kensington Maple
- Mobile presentation furniture rack, with wide, stable design
- Bolt-through casters (3”) and internal steel bracing for strength
- Designed for passive cooling; optional blower kit is available
- Optional flat screen mount holds most monitors up to 32”
- Includes 10-32 threaded adjustable front rail
- Locking glass front door is standard
- Ships fully assembled
Category: Rack Cabinets
The RFR Reference Series combines our most elegant design and highest reliability. Engineered for professional integration, its wide body design and robust construction including bolt-through casters and internal steel bracing will stand up to years of use. Optimized for passive cooling, the RFR Series also accepts an energy-saving thermostatic cooling blower kit. Ships fully assembled.
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Frame type | Closed |
| Rack capacity | 24U |
| Castor wheels | Yes |
| Cable management | Yes |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 158.8 kg |
| Material | Steel, Wood |
| Product colour | Maple colour |
| Rack rails | Yes |
| Preassembled | Yes |
| Front door style | Glass door |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 77.1 kg |
| Inner width | 59.4 cm |
| Inner depth | 59.2 cm |
| Inner height | 106.7 cm |
| Width | 693 mm |
| Depth | 718 mm |
| Height | 1243 mm |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Maximum weight capacity | 158.8 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 77.1 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Freestanding rack |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Compliance certificates | Electronic Industries Alliance (EIA), Telecommunicatios Industry Association (TIA), UL |
| Rack capacity | 24U |
| Colour | |
| Product colour | Maple colour |
| Material | |
| Material | Steel, Wood |