We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products RK16 rack cabinet 16U Freestanding rack Black
SKU
RK16
- Ready-to-assemble design allows for flat shipment via UPS
- Easily assembled with included hardware
- Includes 10-32 threaded front rackrail
Category: Rack Cabinets
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 40.6 cm (16") |
| Rack capacity | 16U |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Inner height | 71.1 cm |
| Width | 518 mm |
| Depth | 404 mm |
| Height | 749 mm |
| Size (imperial) | 40.6 cm (16") |
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Freestanding rack |
| Size (imperial) | 40.6 cm (16") |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Rack capacity | 16U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |