We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products RK4 rack cabinet 4U Freestanding rack Black
SKU
RK4
Category: Rack Cabinets
• Ready-to-assemble design allows for flat shipment via UPS
• Easily assembled with included hardware
• Includes 10-32 threaded front rackrail
Specifications
GENERAL INFO
Finish: Black Wood Grain Melamine
ASSEMBLY/INSTALLATION INFORMATION
Assembly Required: Yes
LISTING AGENCIES/THIRD PARTY CERTIFICATIONS
RoHS: Yes
Greenguard: Yes
DIMENSIONS
Usable Depth: 15.41
Usable Height: 7
Capacity Weight (US): 200
Depth (US): 15.91
Height (US): 8.48
Width (US): 20.4
Rack Units: 4
TECHNICAL INFORMATION
Rackrail Type: 10-32
Static Load Capacity: 200
Material: Wood
Mounting: Horizontal
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 40.6 cm (16") |
| Rack capacity | 4U |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
| Material | MDF |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 533.4 mm |
| Package width | 609.6 mm |
| Package height | 127 mm |
| Package weight | 8.26 kg |
| Inner height | 17.8 cm |
| Width | 518 mm |
| Depth | 404 mm |
| Height | 215 mm |
| Size (imperial) | 40.6 cm (16") |
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 12 |
| Packaging data | |
| Package depth | 533.4 mm |
| Package width | 609.6 mm |
| Package height | 127 mm |
| Package weight | 8.26 kg |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 12 |
| Technical details | |
|---|---|
| Package width | 609.6 mm |
| Package height | 127 mm |
| Type | Freestanding rack |
| Size (imperial) | 40.6 cm (16") |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Rack capacity | 4U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Material | |
| Material | MDF |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |