We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products RKW rack accessory Castor wheels
SKU
RKW
Category: Rack Accessories
Caster kit has 150 lb weight capacity; adds 2-3/4” to height
| Features | |
|---|---|
| Type | Castor wheels |
| Maximum weight capacity | 68 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting hole shape | Round |
| Locking | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 228.6 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package depth | 228.6 mm |
| Package weight | 1.62 kg |
| Maximum weight capacity | 68 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 228.6 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package depth | 228.6 mm |
| Package weight | 1.62 kg |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 18 |
| Technical details | |
| Type | Castor wheels |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |