We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products RRF45 rack accessory Rack rail
SKU
RRF45
- Heavy-gauge, 10-32 threaded rackrail
- Can be fastened into any sound 19-1/8” wide opening
- Durable black finish; sold in pairs
Category: Rack Accessories
EIA/TIA compliant RRF Series Rackrail shall be Middle Atlantic Products model number RRF45. Rackrail shall be 1/8” thick steel. Rail shall be 45 rackspaces in length. Pre-treatment process shall be 3 stage iron phosphate. Steel rackrail shall be finished with a durable black e-coat. Rackrail shall be GREENGUARD Indoor Air Quality Certified for Children and Schools. Rackrail shall be RoHS EU Directive 2002/95/EC compliant. Rackrail shall be manufactured by an ISO 9001 and ISO 14001 registered company. Rackrail shall be warrantied to be free from defects in material or workmanship under normal use and conditions for the lifetime of the product.
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Type | Rack rail |
| Rack capacity | 45U |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Width | 17.3 mm |
| Height | 2000 mm |
| Depth | 38.9 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Rack rail |
| Rack capacity | 45U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |