We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products SBX-10 rack cabinet 10U Freestanding rack Black
SKU
SBX-10
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SBX Series Rack, 10U, 376 x 444 mm, max 45.4 kg
- Removable backpan simplifies installation
- Includes locking front door that swings open a full 180o on a rugged hinge
- Ventilation slots on each side promote passive thermal management
- Laser and electrical knockouts at top, bottom, and rear for cable pass-through
- Standard heavy-gauge, 10-32 threaded rackrail with marked spaces
Category: Rack Cabinets
Specify an SBX when seeking an economical solution for wall mounting smaller systems.
| Features | |
|---|---|
| Key lock | Yes |
| Frame type | Closed |
| Rack capacity | 10U |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 45.4 kg |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Certification | Greenguard |
| Weight & dimensions | |
| Inner depth | 37.6 cm |
| Inner height | 44.4 cm |
| Width | 566 mm |
| Depth | 432 mm |
| Height | 521 mm |
| Maximum weight capacity | 45.4 kg |
| Technical details | |
| Type | Freestanding rack |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Rack capacity | 10U |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | Greenguard |
| Material | |
| Material | Steel |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |