We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products SH-BRK rack accessory Rack shelf
SKU
SH-BRK
- Provides a secure, high-capacity shelf for non-rackmount components
- Only fits 18” deep BRK, OBRK, MBRK racks
- Mounts to sides of rackrail (not threaded face) to maximize shelf area
- Steel construction, finished in black powder coat; includes hardware
Category: Rack Accessories
Convenient pin-mount shelves speed installation and allow for simplified mounting of rackmount and non-rackmount components in 18” deep BRK/OBRK Series racks. Engineered ventilation slots maximize airflow while cable management slots simplify wiring. Mounts in 2-1/2” increments and accepts power strips. Constructed from 16-gauge steel, includes mounting hardware and is finished in a durable black powder coat.
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Type | Rack shelf |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 469.9 mm |
| Package height | 63.5 mm |
| Package depth | 533.4 mm |
| Package weight | 2.49 kg |
| Width | 482.6 mm |
| Weight | 2.49 kg |
| Height | 19.1 mm |
| Depth | 378.7 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 469.9 mm |
| Package height | 63.5 mm |
| Package depth | 533.4 mm |
| Package weight | 2.49 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Rack shelf |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |