We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products TS rack accessory Trim panel
SKU
TS
- Provides the finishing touch, covering the rack screws on finished installations
- Clips onto supplied snap washers
- Easily trimmed to desired length with a hacksaw
- 45 spaces long, each strip is sold individually
- Includes 16 mounting screws, 16 snap washers, and 8 end caps
Category: Rack Accessories
| SKU | TS |
|---|---|
| EAN | 0656747022456 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | No |
As a final aesthetic complement to any installation, add our finishing trim strips. A quick, clean and effective method of ncovering rack screws once the job is complete. Each channel-shaped trim strip measures 45 spaces (78-3/4” long), and features internal grooves that fit into the supplied snap washers. Offered in black powder coat finish, trim strips are cut easily to size with a hacksaw. Sold in individual strips.
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Type | Trim panel |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Aluminium |
| Weight & dimensions | |
| Width | 17 mm |
| Height | 2000.2 mm |
| Depth | 6.1 mm |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 16 |
| Washers included | Yes |
| Number of washers included | 16 |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Trim panel |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |