We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products U1V-4 rack accessory Rack shelf
SKU
U1V-4
- Fully vented bottom and sides for heat dissipation
- Accepts optional clamping bars to secure components
- Accepts mounting of PD-815SC-PBSH power strip
- Welded steel construction, with black powder coat finish
- Sold in a space-saving nested pack of 4 pieces
Category: Rack Accessories
Steel construction, black powder coat finish
| Features | |
|---|---|
| Compatible rack width | 19" |
| Type | Rack shelf |
| Rack capacity | 1U |
| Maximum weight capacity | 16 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting hole shape | Oval |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 563.9 mm |
| Package height | 144.8 mm |
| Package depth | 363.2 mm |
| Package weight | 7.64 kg |
| Depth (max) | 27.4 cm |
| Useful width | 44.3 cm |
| Width | 483 mm |
| Height | 44 mm |
| Depth | 264 mm |
| Maximum weight capacity | 16 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 563.9 mm |
| Package height | 144.8 mm |
| Package depth | 363.2 mm |
| Package weight | 7.64 kg |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Rack shelf |
| Rack capacity | 1U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |