We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products U4 rack accessory Rack shelf
SKU
U4
- Accommodate components up to 17-3/8” wide
- Made from 16-gauge steel
- Finished in a durable black powder coat
- Individually boxed
- Steel construction, with black powder coat finish
- Each piece is individually boxed
Category: Rack Accessories
Steel construction, black powder coat finish
| Features | |
|---|---|
| Compatible rack width | 19" |
| Type | Rack shelf |
| Rack capacity | 4U |
| Maximum weight capacity | 39 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting hole shape | Oval |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 533.4 mm |
| Package height | 203.2 mm |
| Package depth | 508 mm |
| Package weight | 3.95 kg |
| Depth (max) | 39.4 cm |
| Useful width | 44.1 cm |
| Width | 483 mm |
| Height | 178 mm |
| Depth | 391 mm |
| Maximum weight capacity | 39 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 533.4 mm |
| Package height | 203.2 mm |
| Package depth | 508 mm |
| Package weight | 3.95 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Rack shelf |
| Rack capacity | 4U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |