We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products UD1 rack accessory Drawer unit
SKU
UD1
- Shipped fully assembled and ready to install
- Steel construction with black powder coat finish
- Can be inverted to be used as a sliding shelf
Category: Rack Accessories
EIA compliant 19” rackmount drawer shall be Middle Atlantic Products model # UD1. Drawer shall have useable width of 15.93”, a useable surface of 13.43” and occupy 1 rackspace. Drawer base shall be 20-gauge steel, top and sides shall be 20-gauge steel. Drawer faceplate shall be 20-gauge steel with a black powder coat finish. Drawer shall extend 14”. Drawer shall use full extension, ball bearing slides. UD1 shall have cable entry point at the rear of the drawer. Drawer shall have mounting hole spacing of 1.25”. Drawer shall have a 50 lb. weight capacity. Drawer shall be UL Listed in the US and Canada. Drawer shall be GREENGUARD Indoor Air Quality Certified for Children and Schools. Drawer shall be RoHS EU Directive 2002/95/ EC compliant. Drawer shall be manufactured by an ISO 9001 and ISO 14001 registered company. Drawer shall be warrantied to be free from defects in materials or workmanship under normal use and conditions for a period of three years.
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Type | Drawer unit |
| Rack capacity | 1U |
| Maximum weight capacity | 23 kg |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 635 mm |
| Package height | 127 mm |
| Package depth | 660.4 mm |
| Package weight | 5.17 kg |
| Mounting depth (min) | 39.4 cm |
| Mounting depth (max) | 52.1 cm |
| Width | 482.6 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Depth | 412.8 mm |
| Maximum weight capacity | 23 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 635 mm |
| Package height | 127 mm |
| Package depth | 660.4 mm |
| Package weight | 5.17 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Drawer unit |
| Rack capacity | 1U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |