We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products UD3 rack accessory Drawer unit
SKU
UD3
- Drawer has fully enclosed design to keep contents secure
- Shipped fully assembled and ready to install
- Steel construction with black powder coat finish
- Accepts optional user-installed keylock (KYLK) or latch (LATCH)
Category: Rack Accessories
The UD Series drawers offer an economical rack storage solution. Full extension ball bearing slides extend a full 14” to reveal inside dimensions measuring 15-7/8” wide by 14-1/2” deep. Each model comes with a face formed drawer pull. User-installed latch and keylock are available options. Black powder coat finish.
| Features | |
|---|---|
| Compatible rack width | 19" |
| Type | Drawer unit |
| Rack capacity | 3U |
| Maximum weight capacity | 22.6 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting hole shape | Oval |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 533.4 mm |
| Package height | 152.4 mm |
| Package depth | 508 mm |
| Package weight | 8.39 kg |
| Depth (max) | 40.6 cm |
| Useful width | 40.6 cm |
| Width | 483 mm |
| Height | 133 mm |
| Depth | 370 mm |
| Maximum weight capacity | 22.6 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 533.4 mm |
| Package height | 152.4 mm |
| Package depth | 508 mm |
| Package weight | 8.39 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Drawer unit |
| Rack capacity | 3U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |