We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products UFAF-2A rack accessory Blank panel
SKU
UFAF-2A
- Black brushed and anodized finish
Category: Rack Accessories
| SKU | UFAF-2A |
|---|---|
| EAN | 0656747140587 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | No |
Works with UFA Series shelves
“Universal Face-After” shelves designed to mount small items conveniently in the front or rear of a rack while providing outstanding cable management and small device tie down points. These shelves feature the unique ability to mount a faceplate after the shelf is installed and populated, providing an attractive and secure covering.
“Universal Face-After” shelves designed to mount small items conveniently in the front or rear of a rack while providing outstanding cable management and small device tie down points. These shelves feature the unique ability to mount a faceplate after the shelf is installed and populated, providing an attractive and secure covering.
| Features | |
|---|---|
| Compatible rack width | 19" |
| Type | Blank panel |
| Size (imperial) | 8.89 cm (3.5") |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Aluminium |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 482.6 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Package depth | 88.9 mm |
| Package weight | 230 g |
| Width | 482.6 mm |
| Size (imperial) | 8.89 cm (3.5") |
| Height | 88.9 mm |
| Depth | 19.1 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 482.6 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Package depth | 88.9 mm |
| Package weight | 230 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Blank panel |
| Size (imperial) | 8.89 cm (3.5") |
| Rack capacity | 2U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |