We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products UMS1-5.5K rack accessory Rack shelf
SKU
UMS1-5.5K
- Universal mounting pattern holds small items in front or rear of rack
- Includes counter-sunk holes to match popular Extron® devices
- Steel construction with black powder coat finish
- Kit includes 4 partial blank panels (1/8, 1/4, 1/2 width and 1/8 height) and hardware
- Includes 3/16" length flat head screws, 16 qty #4 and 4 qty #6, for the purpose of securing components to the shelf
Category: Rack Accessories
Universal mounting pattern holds Extron® and other small devices
| Features | |
|---|---|
| Compatible rack width | 19" |
| Type | Rack shelf |
| Rack capacity | 1U |
| Maximum weight capacity | 11.34 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting hole shape | Oval |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 1.13 kg |
| Useful width | 44.8 cm |
| Width | 483 mm |
| Height | 44 mm |
| Depth | 140 mm |
| Maximum weight capacity | 11.34 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.13 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Technical details | |
| Type | Rack shelf |
| Rack capacity | 1U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |