We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products UNI-1 rack accessory Connector panel
SKU
UNI-1
- Laser-cut knockouts accept a range of connectors, including XLR and Neutrik
- Accepts male or female connector versions by knocking out correct pattern
- Flanged steel with black powder coat finish
Category: Rack Accessories
| SKU | UNI-1 |
|---|---|
| EAN | 0656747023026 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | No |
| PDF URLs |
View PDF |
The UNI Series laser-cut connector panels feature knockouts designed to accept a number of connectors, including XLR and Neutrik. The innovative design allows mounting of both male and female connectors to the same holes simply by knocking out the correct pattern. Made from one-piece flanged steel, black powder coat finish.
| Features | |
|---|---|
| Compatible rack width | 19" |
| Type | Connector panel |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 508 mm |
| Package height | 12.7 mm |
| Package depth | 482.6 mm |
| Package weight | 270 g |
| Width | 483 mm |
| Weight | 272.16 g |
| Height | 44.5 mm |
| Depth | 12.7 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 508 mm |
| Package height | 12.7 mm |
| Package depth | 482.6 mm |
| Package weight | 270 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Connector panel |
| Rack capacity | 1U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |