We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products UTR1-RP12 rack accessory Rack shelf
SKU
UTR1-RP12
- Holds small components, wireless units and similar gear
- Includes two 2” x 10” hook and loop strips for component mounting
- Vented for cooling air circulation
- Sold in a pack of 12 pieces
Category: Rack Accessories
Designed to mount smaller components, wireless units and other non-rackmount equipment. Includes hook-and-loop strips for component mounting. • Features an enhanced ventilation pattern • Constructed from 16-gauge steel • Finished in a durable black powder coat
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Type | Rack shelf |
| Rack capacity | 1U |
| Maximum weight capacity | 11.3 kg |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 609.6 mm |
| Package height | 482.6 mm |
| Package depth | 558.8 mm |
| Package weight | 23.9 kg |
| Width | 482.6 mm |
| Weight | 11.3 kg |
| Height | 44.5 mm |
| Depth | 254 mm |
| Maximum weight capacity | 11.3 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 609.6 mm |
| Package height | 482.6 mm |
| Package depth | 558.8 mm |
| Package weight | 23.9 kg |
| Quantity per pack | 12 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Rack shelf |
| Rack capacity | 1U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |