We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products VSA-1626 rack accessory Adjustable shelf
SKU
VSA-1626
Category: Rack Accessories
Adjustable telescoping rackshelf shall be Middle Atlantic Products model # VSA-1626. Shelf shall offer a telescoping depth of 16" to 26". Overall width shall be 19” (483 mm). Useable width shall increase from 17.19” (437 mm) to the useable width of the enclosure when the shelf is flipped before being installed. Hemmed 16-gauge steel construction provides a 500 lb. weight capacity. Included support brace shall prevent deflection across the shelf. Shelf shall be vented for superior equipment cooling. Slots provided for anchoring equipment with straps up to 1.25” (32 mm) wide. Racking height shall be 1.5” (38 mm), or less than one rackspace. Shelf shall be finished in a durable black powder coat. Shelf shall be GREENGUARD Indoor Air Quality Certified for Children and Schools. Shelf shall be RoHS EU Directive 2002/95/EC compliant. Shelf shall be manufactured by an ISO 9001 and ISO 14001 registered company. Adjustable telescoping rackshelf shall be warrantied to be free from defects in material or workmanship under normal use and conditions for the lifetime of the product.
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Compatible rack width | 19" |
| Type | Adjustable shelf |
| Rack capacity | 1U |
| Maximum weight capacity | 181 kg |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 571.5 mm |
| Package height | 76.2 mm |
| Package depth | 584.2 mm |
| Package weight | 5.85 kg |
| Mounting depth (min) | 40.6 cm |
| Mounting depth (max) | 66 cm |
| Useful width | 43.7 cm |
| Width | 482.6 mm |
| Height | 38 mm |
| Depth | 414 mm |
| Maximum weight capacity | 181 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 571.5 mm |
| Package height | 76.2 mm |
| Package depth | 584.2 mm |
| Package weight | 5.85 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Adjustable shelf |
| Rack capacity | 1U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |