Modern MD2412PW
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
60.5cm (23.8") Full HD 1920 x 1080 IPS, 16:9, 300cd/m², 1ms, 178°/178°, 1000:1
  • 24-inch IPS panel with 178° Wide Viewing Angle designed for a truly premium quality picture
  • TÜV certified display ensures the protection and health of eyesight
  • MSI EyesErgo technology with Anti-Flicker technology helps prevent eye strain and fatigue
  • 100 Hz refresh rate provides a better viewing experience
  • Enjoy the cleanest environment with a convenient and removable cable management design
  • Standard VESA mountable design
  • Two built-in speakers
More Information
SKU Modern MD2412PW
EAN 4711377094160
Manufacturer MSI
Availability No
Product Family Modern
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
CRAFTED WITH ELEGANCE AND VIBRANCY
ENJOY VIBRANT DAYS WITH IPS PANEL
EYESERGO TECH, YOUR HEALTH PROTECTOR
EYE-CARE TECHNOLOGIES
Provide eye fatigue-reducing hardware and software solutions.
ADJUSTABLE STAND
With 4 ways adjustable stand, you can always adjust the way you see and the way you work. Find the most comfortable position for yourself.
HDR READY
USER FRIENDLY & INGENIOUS DESIGN
TYPE C WITH 15W POWER DELIVERY
TOOL-LESS ASSEMBLY & VESA MOUNTABLE DESIGN
BUILT-IN SPEAKERS
SIMPLICITY AT YOUR FINGERTIPS – DISPLAY KIT APP
DESIGN WITH GREEN
THANK YOU FOR SAVING THE PLANET WITH US
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power6 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power6 W
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
VESA Adaptive Sync supportYes
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Motion blur reductionYes
Display
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate100 Hz
sRGB coverage (typical)114%
HD typeFull HD
Contrast ratio (dynamic)100000000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.2745 x 0.2745 mm
Horizontal scan range63 - 136.3 kHz
Vertical scan range48 - 100 Hz
Aspect ratio16:9
Viewable size, horizontal52.7 cm
Viewable size, vertical29.6 cm
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time1 ms
Display diagonal60.5 cm (23.8")
Contrast ratio (typical)1000:1
SmartResponse1 ms
Response time (fast)4 ms
TouchscreenNo
Panel typeIPS
Colour depth8 bit
Display diagonal (metric)60 cm
Anti-glare screenYes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power6 W
Built-in cameraNo
Design
Market positioningBusiness
Feet colourWhite
CertificationCB/CE
Product colourWhite
Frameless designYes
Detachable standYes
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
Headphone outYes
HDMI ports quantity1
Headphone outputs1
HDMIYes
HDMI version1.4
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
Charging port typeUSB Type-C
Technical details
Height (without stand)322.2 mm
Depth (without stand)54.2 mm
Width (without stand)541.9 mm
Feet colourWhite
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourWhite
SmartResponse1 ms
Sustainability complianceYes
Compliance certificatesCB, CE
Power supply typeExternal
Weight (with stand)4.65 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
SwivellingYes
Swivel angle range-30 - 30°
Tilt angle range-5 - 20°
PivotYes
Pivot angle-90 - 90°
Height adjustmentYes
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)11 cm
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency class (SDR)D
Energy efficiency class (HDR)E
Energy consumption (SDR) per 1000 hours14 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)322.2 mm
Depth (without stand)54.2 mm
Width (without stand)541.9 mm
Width (with stand)541.9 mm
Depth (with stand)200.8 mm
Height (with stand)490.1 mm
Weight (with stand)4.65 kg
Weight (without stand)2.76 kg
Package width814 mm
Package depth417 mm
Package height145 mm
Package weight6.3 kg
Packaging data
Package width814 mm
Package depth417 mm
Package height145 mm
Package weight6.3 kg
Stand includedYes
Packaging content
Stand includedYes
Sustainability
Sustainability complianceYes
Other features
CertificationCB/CE
Motion blur reductionYes
Compliance certificatesCB, CE
Height (without stand)322.2 mm
Depth (without stand)54.2 mm
Width (without stand)541.9 mm