Neomounts FPMA-VESA100 VESA-adapter 10-30"
SKU
FPMA-VESA100
Login for pricing
In Stock: 14 available
Neomounts FPMA-VESA100 VESA-adapter - 10-30" - max 25 kg - VESA 75x75-100x100 - black
More Information
SKU FPMA-VESA100
EAN 8717371440213
Manufacturer Neomounts
Availability Yes
PDF URLs View PDF
The Neomounts VESA adapter, model FPMA-VESA100 allows a VESA mount with 75x75 mm interface to be used with displays with VESA hole patterns of 100x100. Ideal when flat screen needs different VESA pattern to select wall-, desk- or ceiling mount.
Neomounts FPMA-VESA100 is suitable for screens up to 30" (75 cm). The weight capacity of this product is 25 kg each screen. Depth of this adapter is 3 millimetres only. The adapter is suitable for screens that meet VESA hole pattern 100x100 mm. Different hole patterns can be covered using Neomounts VESA adapter plates.
All installation material is included with the product.
Mounting
Maximum screen size76.2 cm (30")
Minimum screen size25.4 cm (10")
Number of displays supported1
Maximum weight capacity25 kg
Panel mounting interface100 x 100,75 x 75 mm
Product colourBlack
Features
VESA mountingYes
Number of displays supported1
Maximum weight capacity25 kg
Product colourBlack
Housing materialSteel
Maximum VESA mount100 x 100 mm
Technical details
Package net weight300 g
Package weight300 g
Package depth20 mm
Package width150 mm
Package height100 mm
Master (outer) case net weight16.7 kg
Country of originTaiwan
Weight & dimensions
Weight330 g
Package weight300 g
Package depth20 mm
Package width150 mm
Package height100 mm
Colour
Packaging data
Package depth20 mm
Package width150 mm
Package height100 mm
Package net weight300 g
Other features
VESA mountingYes
Logistics data
Master (outer) case width290 mm
Master (outer) case length230 mm
Master (outer) case height160 mm