Philips 1000 series 27E1N1600AE/00 computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD Black
SKU
27E1N1600AE/00
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Monitor 27E1N1600AE Quad HD monitor
More Information
Display 27" 2560 x 1440 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera No
SKU 27E1N1600AE/00
EAN 8712581804442
Manufacturer Philips
Availability No
Product Family 1000 series
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
EasySelect menu toggle key for quick on-screen menu access
HDMI ensures universal digital connectivity
Connect your notebook with one USB-C cable
Built-in stereo speakers for multimedia
IPS LED wide view technology for image and color accuracy
High Dynamic Range (HDR) for more lifelike colorful visuals
1ms (MPRT) fast response for crisp image and smooth gameplay
Crystalclear images with Quad HD 2560 x 1440 pixels
SoftBlue Technology: for comfortable viewing
120Hz refresh rates for ultra-smooth images
For gaming and video performance, you demand display with lag free, ultra-smooth images. This Philips display redraws the screen image up--to 120 times per second, much faster than a standard display. A lower frame rate can make enemies appear to jump from spot to spot on the screen, making them difficult targets to hit. With 120Hz frame rate, you get those critical missing images on the screen which shows enemy movement in ultra-smooth motion so you can easily target them.
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeFlat
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Infinity DCR
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Pixel density123.4 ppi
DDC/CIYes
Maximum refresh rate100 Hz
HD typeQuad HD
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.2331 x 0.2331 mm
Horizontal scan range30 - 115 kHz
Vertical scan range48 - 100 Hz
Backlight typeW-LED
Display resolution2560 x 1440 pixels
Response time4 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1500:1
Surface hardness3H
Response time (fast)1 ms
TouchscreenNo
Panel typeIPS
Haze rate25%
LED backlightYes
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Response time (MPRT)1 ms
Anti-glare screenYes
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
VESA Adaptive Sync supportYes
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power4 W
Design
Market positioningHome
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB Type-A downstream ports quantity2
Headphone outNo
HDMI ports quantity1
HDCPYes
HDMIYes
HDMI version1.4
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to65 W
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
Number of USB Type-C upstream ports quantity1
HDCP version1.4
Technical details
Height (without stand)483 mm
Depth (without stand)46 mm
Width (without stand)617 mm
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Doesn't containMercury
Weight (with stand)5.75 kg
Surface hardness3H
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt angle range-5 - 20°
Height adjustmentYes
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)10 cm
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)25.5 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours21 kWh
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)483 mm
Depth (without stand)46 mm
Width (without stand)617 mm
Width (with stand)617 mm
Depth (with stand)220 mm
Height (with stand)483 mm
Weight (with stand)5.75 kg
Weight (without stand)3.97 kg
Package width780 mm
Package depth161 mm
Package height420 mm
Package weight8.87 kg
Packaging data
Package width780 mm
Package depth161 mm
Package height420 mm
Package weight8.87 kg
Sustainability
Doesn't containMercury
Other features
Height (without stand)483 mm
Depth (without stand)46 mm
Width (without stand)617 mm
USB Power Delivery up to65 W