Philips 6000 series 27B2U6903/00 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Anthracite
SKU
27B2U6903/00
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Business Monitor 27B2U6903 4K UHD monitor with Thunderbolt™ 4
More Information
Display 27" 3840 x 2160 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera No
Market positioning Office
SKU 27B2U6903/00
EAN 8712581804749
Manufacturer Philips
Availability No
Product Family 6000 series
View PDF
Thunderbolt™ 4 Connection: for lightning-fast connectivity
This Philips docking monitor is equipped with Thunderbolt 4 connection. Compared with conventional USB-C monitors, Thunderbolt 4 technology provides lightning-fast data transfer speeds, supports high resolution video, offers multi-stream transport for daisy chaining, and has the capability of up to 100W of power delivery to external devices.
Less eye fatigue with Flicker-free technology
Tilt, swivel and height-adjust for an ideal viewing position
SmartKVM: for easily switching between sources.
Eyesafe certified blue light protection and color accuracy
Earphone Hook: for customizable storage
MultiView enables simultaneous dual connection and view
1.07 billion colors for smooth color gradations and detail
UltraClear 4K UHD (3840x2160) resolution for precision
SoftBlue Technology: for comfortable viewing
PowerSensor 2: for optimized energy efficiency
IPS LED wide view technology for image and color accuracy
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Pixel density163 ppi
DDC/CIYes
Maximum refresh rate60 Hz
HD type4K Ultra HD
Display technologyLED
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal59.7 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Digital horizontal frequency30 - 140 kHz
Digital vertical frequency23 - 75 Hz
Backlight typeRGB LED
Display resolution3840 x 2160 pixels
Response time4 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1000:1
Display diagonal (metric)68.5 cm
Haze rate25%
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power6 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power6 W
Built-in cameraNo
Plug and PlayYes
Picture-in-PictureYes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power6 W
Design
Market positioningOffice
Feet colourCharcoal
Product colourAnthracite
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
USB upstream port typeUSB Type-C
Number of upstream ports2
USB Type-A downstream ports quantity4
USB Type-C downstream ports quantity2
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Microphone inYes
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to100 W
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
Thunderbolt 4 ports quantity2
HDCP version1.4/2.2
Ethernet LANYes
Technical details
Height (without stand)371 mm
Depth (without stand)59 mm
Width (without stand)613 mm
Feet colourCharcoal
Power supply typeInternal
Weight (with stand)7.15 kg
Surface hardness3H
TouchscreenNo
Network
Ethernet LANYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
LED indicatorsOperation, Stand-by
Plug and PlayYes
Picture-in-PictureYes
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.45 W
Power consumption (typical)28.6 W
Power consumption (off)0.4 W
Energy efficiency class (SDR)E
Operational conditions
Non-operating altitude0 - 12192 m
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Storage relative humidity (H-H)20 - 80%
Operating altitude0 - 3658 m
Weight & dimensions
Height (without stand)371 mm
Depth (without stand)59 mm
Width (without stand)613 mm
Width (with stand)613 mm
Depth (with stand)230 mm
Height (with stand)544 mm
Weight (with stand)7.15 kg
Weight (without stand)5.1 kg
Package width780 mm
Package depth161 mm
Package height480 mm
Package weight10.2 kg
Packaging data
Package width780 mm
Package depth161 mm
Package height480 mm
Package weight10.2 kg
Stand includedYes
ManualYes
Cables includedAC, DisplayPort, HDMI, Thunderbolt
Packaging content
Stand includedYes
ManualYes
Indication
Other features
Height (without stand)371 mm
Depth (without stand)59 mm
Width (without stand)613 mm
USB Power Delivery up to100 W