LS27DG502EUXXU
Login for pricing
In Stock: 1 available
LS27DG502EUXXU
  • Your gaming world, more lifelike than ever before with QHD resolution & Fast IPS panel
  • DisplayHDR 400 delivers more contrast, with deeper blacks and brighter whites
  • React in real time with 180Hz refresh rate & 1ms response time(GtG)
More Information
Display 27" 2560 x 1440 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera No
Market positioning Gaming
SKU LS27DG502EUXXU
EAN 8806095412559
Manufacturer Samsung
Availability Yes
Product Family Odyssey
Additional Image URLs https://objects.icecat.biz/objects/mmo_120214666_1715048237_9457_18667.jpg
PDF URLs View PDF
View PDF
Boost your reality
Boost your reality
QHD resolution & Fast IPS panel
Hidden details shining bright
Hidden details shining bright
VESA DisplayHDR 400
React in real time
React in real time
180Hz refresh rate & 1ms response time(GtG)
Speed through scenes. 180Hz refresh rate eliminates lag for exhilarating gameplay with ultra-smooth action. Jump on enemies right when you see them with a 1ms response time(GtG) for frames with minimal blur.
Immerse in smooth action without disruption
G-Sync Compatible
Fresh eyes win more
Fresh eyes win more
Eye Saver Mode & Less Screen Flickering
Your games tailored to you
Your games tailored to you
Ergonomic Stand
VESA DisplayHDR 400
G-Sync Compatible
Ergonomic Stand
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeFlat
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Infinity DCR
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate180 Hz
Display brightness (min)280 cd/m²
sRGB coverage (typical)99%
HD typeQuad HD
Display technologyLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal59.7 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Display resolution2560 x 1440 pixels
Response time1 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
High Dynamic Range (HDR) technologyDisplayHDR 400
Display diagonal (metric)68 cm
LED backlightYes
Colour gamut standardsRGB
Refresh rate optimizorYes
Built-in cameraNo
AMD FreeSync typeFreeSync
AMD FreeSyncYes
NVIDIA G-SYNCNo
Flicker-free technologyYes
Brand specific technologiesEye Saver, Black Equalizer
Game featuresSuper Arena Gaming UX
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Plug and PlayYes
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)48 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)26 W
Annual energy consumption38 kWh
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
AC adapter output voltage19 V
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours26 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours38 kWh
European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code1908311
Design
Market positioningGaming
Feet colourBlack
CertificationWindows 11
Product colourBlack
Detachable standYes
Camera
Ports & interfaces
Headphone outYes
DC-in jackYes
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Headphone outputs1
Headphone connectivity3.5 mm
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.2
HDCP version2.2
Technical details
Height (without stand)361.5 mm
Depth (without stand)70 mm
Width (without stand)613 mm
Feet colourBlack
HDMIYes
Product colourBlack
Power supply typeExternal
Samsung Eye Saver ModeYes
Weight (with stand)6.4 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Black eQualizer functionYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-30 - 30°
Tilt angle range-2 - 25°
PivotYes
On Screen Display (OSD)Yes
Pivot angle-92 - 92°
Plug and PlayYes
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)12 cm
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Non-operating relative humidity (non-condensing)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)361.5 mm
Depth (without stand)70 mm
Width (without stand)613 mm
Width (with stand)613 mm
Depth (with stand)263.5 mm
Height (with stand)552 mm
Weight (with stand)6.4 kg
Weight (without stand)3.4 kg
Package width695 mm
Package depth478 mm
Package height159 mm
Package weight8.3 kg
Packaging data
Package width695 mm
Package depth478 mm
Package height159 mm
Package weight8.3 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Power cable length1.5 m
Cables includedHDMI, DisplayPort
Packaging content
Stand includedYes
Sustainability
Other features
Samsung Eye Saver ModeYes
CertificationWindows 11
Virtual AIM pointYes
Off Timer PlusYes
Height (without stand)361.5 mm
Depth (without stand)70 mm
Width (without stand)613 mm
Power consumption (max)48 W
Energy efficiency scaleA to G
Package typeBox
Certificates
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung 27" Odyssey G50D QHD 180Hz Gaming Monitor
New
Samsung 27" Odyssey G50D QHD 180H... Login for pricing