LS27FG810SUXXU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
27" Odyssey OLED G81SF 240Hz Gaming Monitor
  • Immerse yourself in breathtaking 4K detail with QD-OLED
  • Stay in the game without distraction with Glare Free technology
  • Outmaneuver opponents with supreme speed with 240Hz refresh rate
More Information
SKU LS27FG810SUXXU
EAN 8806095977157
Manufacturer Samsung
Availability No
Product Family Odyssey
Product Series OLED G8
PDF URLs View PDF
Immerse yourself in breathtaking detail
QD-OLED in 4K
Stay in the game without distraction
Glare Free
Spot the details in the dark
Spot the details in the dark
VESA DisplayHDR TrueBlack 400
Outmaneuver opponents with supreme speed
240Hz Refresh Rate & 0.03ms Response Time
Take your most intense gaming sessions to new heights. Experience ultra-smooth gameplay and razor-sharp visuals with a 240Hz refresh rate and 0.03ms GTG response time.
Get smooth action without disruption
AMD FreeSync Premium Pro
Stunning in any space
Stunning in any space
Slim Metal Design
Designed to magnify your immersion
CoreSync & CoreLighting+
Maintain winning streaks with ease
Ergonomic Stand
QD-OLED in 4K
Glare Free
VESA DisplayHDR TrueBlack 400
AMD FreeSync Premium Pro
Slim Metal Design
CoreSync & CoreLighting+
Ergonomic Stand
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours1 billion colours
Native aspect ratio16:9
Colour gamut99%
Maximum refresh rate240 Hz
Display brightness (min)200 cd/m²
Quantum dot color technologyYes
HD type4K Ultra HD
Display technologyOLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal59 cm
Viewable size, vertical33.3 cm
Display resolution3840 x 2160 pixels
Response time0.03 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1000000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeOLED
DCI-P3 coverage99%
Display diagonal (metric)67 cm
Colour gamut standardDCI-P3
Built-in cameraNo
AMD FreeSync typeFreeSync Premium Pro
AMD FreeSyncYes
Game modeYes
NVIDIA G-SYNCNo
Flicker-free technologyYes
Brand specific technologiesEye Saver, Black Equalizer, Ultrawide GameView, Core Sync
Game featuresSuper Arena Gaming UX
Management features
Picture-in-PictureYes
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)140 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)45 W
Annual energy consumption66 kWh
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours45 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours52 kWh
Design
Market positioningGaming
Feet colourSilver
CertificationWindows11
Product colourSilver
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB upstream port typeUSB Type-A
Number of upstream ports1
USB Type-A downstream ports quantity2
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
HDMIYes
HDMI version2.1
DisplayPort version1.4
Number of USB Type-B upstream ports quantity1
HDCP version2.2
Technical details
Height (without stand)353.8 mm
Depth (without stand)49.2 mm
Width (without stand)611.7 mm
Feet colourSilver
HDMIYes
Product colourSilver
Power supply typeExternal
Game modeYes
Weight (with stand)6.9 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Black eQualizer functionYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-30 - 30°
Tilt angle range-2 - 25°
PivotYes
Pivot angle-92 - 92°
Picture-in-PictureYes
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)12 cm
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Non-operating relative humidity (non-condensing)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)353.8 mm
Depth (without stand)49.2 mm
Width (without stand)611.7 mm
Width (with stand)611.7 mm
Depth (with stand)263.5 mm
Height (with stand)554.2 mm
Weight (with stand)6.9 kg
Weight (without stand)3.8 kg
Package width684 mm
Package depth464 mm
Package height200 mm
Package weight9.5 kg
Packaging data
Package width684 mm
Package depth464 mm
Package height200 mm
Package weight9.5 kg
Power cable length1.5 m
Cables includedHDMI, DisplayPort
Packaging content
Other features
CertificationWindows11
DCI-P3 coverage99%
Virtual AIM pointYes
Off Timer PlusYes
Factory calibration reportYes
Supplied AC adapter typeYes
Height (without stand)353.8 mm
Depth (without stand)49.2 mm
Width (without stand)611.7 mm
Power consumption (max)140 W