3M BP133W1E display privacy filter 33.8 cm (13.3") Laptop Frameless display privacy filter
SKU
BP133W1E
Login for pricing
In Stock: 11 available
13.3", 16:10, 85%, 60°, Touch compatible, Blue Light Reduction, Anti-glare, 294x196mm
  • On average, 25% more brightness than the other black privacy filters on the market
  • 60-Degree viewing angle
  • Touch compatible
  • Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display
  • 100% hand inspected for quality assurance
More Information
Suitable for Notebook
Maximum screen size 13.3 "
Type Frameless display privacy filter
SKU BP133W1E
EAN 0051144065578
Manufacturer 3M
Availability Yes
Features
ReversibilityMatte-to-Glossy
Touchscreen compatibleYes
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeAdhesive strip
Easy to removeYes
Easy to applyYes
Light transmission85%
Display types supportedLCD/CRT
Display filter featuresAnti-blue, Anti-glare
Aspect ratio16:10
ReversibilityMatte-to-Glossy
Light transmission85%
Display types supportedLCD/CRT
Maximum screen size33.8 cm (13.3")
Aspect ratio16:10
Suitable forLaptop
Screen size HxW196 x 294 mm
Display diagonal (metric)337 cm
Design
Suitable forLaptop
Screen size HxW196 x 294 mm
Ergonomics
Screen size HxW196 x 294 mm
Weight & dimensions
Height (imperial)19.6 cm (7.7")
Width (imperial)29.4 cm (11.6")
Width294 mm
Height196 mm
You may also be interested in
Compare Products
Product 3M BP133W1E display privacy filter 33.8 cm (13.3") Laptop Frameless display privacy filter
Bestseller
3M BP133W1E display privacy filter 33.... Login for pricing
DICOTA D30124 display privacy filter 39.6 cm (15.6") DICOTA D30124 display privacy filter 3... Login for pricing
Targus ASF14W9EU display privacy filter 35.6 cm (14")
Hot Product
Targus ASF14W9EU display privacy filte... Login for pricing
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 20" Monitors 16:9
New
Kensington 2-way Removable Privacy Scr... Login for pricing
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 17.3" Laptops 16:9 Kensington 2-way Removable Privacy Scr... Login for pricing