3M Bright Screen Privacy Filter for 13.3in Full Screen Laptop, 16:9, BP133W9E
SKU
BP133W9E
Login for pricing
In Stock: 43 available
Bright Screen Privacy Filter for 13.3in Full Screen Laptop, 16:9, BP133W9E
  • Up to 25% brighter than other black privacy filters on the market.
  • Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
  • Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display.
  • 100% hand inspected for quality assurance.
More Information
Suitable for Notebook
Maximum screen size 13.3 "
Type Frameless display privacy filter
SKU BP133W9E
EAN 0638060338377
Manufacturer 3M
Availability Yes
Product Videos View Video
Features
Anti-reflectiveYes
Touchscreen compatibleYes
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeFlip attach + Attachment strip
Easy to removeYes
Durable screen protection‎Yes
Easy to applyYes
Country of originUnited States
Surface finishGlossy / Matt
Screen formatWidescreen
Scratch-resistantYes
Light transmission85%
Easy to cleanYes
Display filter featuresAnti-glare
Aspect ratio16:9
Protection featuresScratch resistant
Scratch-resistantYes
Light transmission85%
Filter colourBlack
Easy to cleanYes
Maximum screen size33.8 cm (13.3")
Aspect ratio16:9
Suitable forLaptop
Anti-reflectiveYes
Screen size HxW302 x 174 mm
Display diagonal (metric)33.7 cm
Pallet net width106.7 cm
Pallet net weight77.5 kg
Pallet net height121.9 cm
Pallet net length121.9 cm
Compliance certificatesTrade Agreements Act (TAA)
Design
Filter colourBlack
Suitable forLaptop
Screen size HxW302 x 174 mm
Product colourBlack
Ergonomics
Screen size HxW302 x 174 mm
Weight & dimensions
Height (imperial)17.4 cm (6.85")
Width (imperial)30.2 cm (11.9")
Width302 mm
Weight28 g
Height174 mm
Package height4 mm
Package depth241 mm
Package width330 mm
Package weight123 g
Packaging data
Package height4 mm
Package depth241 mm
Package width330 mm
Package weight123 g
Other features
Product colourBlack
Logistics data
Pallet gross width106.7 cm
Pallet gross length121.9 cm
Pallet gross height121.9 cm
Pallet gross weight435.4 kg
Shipping (inner) case width25.2 cm
Shipping (inner) case length34.1 cm
Shipping (inner) case height3 cm
Shipping (inner) case gross weight749 g
Shipping (inner) case GTIN (EAN/UPC)50638060338372
Shipping (inner) case net weight138 g
Pallet net width106.7 cm
Pallet net weight77.5 kg
Pallet net height121.9 cm
Pallet net length121.9 cm
You may also be interested in
Compare Products
Product 3M Bright Screen Privacy Filter for 13.3in Full Screen Laptop, 16:9, BP133W9E
Bestseller
3M Bright Screen Privacy Filter for 13... Login for pricing
DICOTA D30124 display privacy filter 39.6 cm (15.6") DICOTA D30124 display privacy filter 3... Login for pricing
Targus ASF14W9EU display privacy filter 35.6 cm (14")
Hot Product
Targus ASF14W9EU display privacy filte... Login for pricing
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 20" Monitors 16:9
New
Kensington 2-way Removable Privacy Scr... Login for pricing
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 17.3" Laptops 16:9 Kensington 2-way Removable Privacy Scr... Login for pricing