3M PF185W9B display privacy filters Frameless display privacy filter 47 cm (18.5")
SKU
PF185W9B
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
3M™ Privacy Filter for 18.5in Monitor, 16:9, PF185W9B
- Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
- Reversible between a glossy side and glare-reducing matte
- Matte surface helps reduce glare and fingerprints
- Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display
- Adds an extra layer of protection from everyday scratches and dust
- Easy to attach, remove and clean
- Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings
- Compatible with most touchscreen displays
- 100% hand inspected for quality assurance
Category: Display Privacy Filters
| Suitable for | Monitor |
|---|---|
| Maximum screen size | 18.5 " |
| Type | Frameless display privacy filter |
| SKU | PF185W9B |
| EAN | 0051128788523 |
| Manufacturer | 3M |
| Availability | No |
| Technical details | |
|---|---|
| Scratch-resistant | Yes |
| Filter colour | Black |
| Easy to clean | Yes |
| Display filter features | Anti-glare, Privacy |
| Maximum screen size | 47 cm (18.5") |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Suitable for | Monitor |
| Widescreen | Yes |
| Pallet net width | 106.7 cm |
| Pallet net weight | 48.3 kg |
| Pallet net height | 121.9 cm |
| Pallet net length | 121.9 cm |
| Products per pallet (EU) | 805 pc(s) |
| Pallet weight (EU) | 290.3 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Design | |
| Filter colour | Black |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Easy to remove | Yes |
| Durable screen protection | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Widescreen | Yes |
| Protection features | Scratch-resistant |
| Blue light filter | Yes |
| Ergonomics | |
| Weight & dimensions | |
| Width | 410 mm |
| Weight | 60.010270551 g |
| Height | 231 mm |
| Package height | 317.5 mm |
| Package depth | 4.83 mm |
| Package width | 457.2 mm |
| Package weight | 265.034021791 g |
| Packaging data | |
| Package height | 317.5 mm |
| Package depth | 4.83 mm |
| Package width | 457.2 mm |