We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AMD Ryzen 9 9950X3D2 Dual Edition processor 4.3 GHz 192 MB L3 Box
SKU
100-100001978WOF
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Socket AM5, 16 cores, 32 threads, 4.3 GHz base clock, 5.6 GHz boost clock, 192 MB cache, 200 W, Box
Category: Processors
| SKU | 100-100001978WOF |
|---|---|
| EAN | 0730143318327 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | No |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 9 |
The World’s First Dual AMD 3D V-Cache™ Technology-Based Processor to Unlock a New Future of Computing for Developers and Creators.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 9000 Series |
| Processor base frequency | 4.3 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Processor codename | Granite Ridge AM5 |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| Processor cache | 192 MB |
| Processor model | 9950X3D2 |
| Processor threads | 32 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Compatible chipsets | AMD A620, AMD X670E, AMD X670, AMD B650E, AMD B650, AMD X870, AMD X870E, AMD B840, AMD B850 |
| Processor boost frequency | 5.6 GHz |
| Processor lithography | 4 nm |
| Processor family | AMD Ryzen™ 9 |
| Processor cores | 16 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Box |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 256 GB |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 5600,3600 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card base frequency | 2200 MHz |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| Technical details | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Supported instruction sets | AES, AVX-512, AVX 2.0, AVX, FMA3, SSE2, SSE4.2, SSE4.1, SSE3, SSE, SSSE3 |
| Compatible operating systems | Windows 10/11 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| Market segment | Desktop |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 28 |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Supported instruction sets | AES, AVX-512, AVX 2.0, AVX, FMA3, SSE2, SSE4.2, SSE4.1, SSE3, SSE, SSSE3 |
| Compatible operating systems | Windows 10/11 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Market segment | Desktop |
| I/O configuration | |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB ports quantity | 5 |
| Packaging data | |
| Package type | Box |