We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AOC AGON PRO AG326UZD2 computer monitor 80 cm (31.5") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD OLED Black

Three-Year Warranty OLED
Warranty included: 3-Year Warranty (Including coverage for OLED burn-in*) For more information, please refer to Warranty Information page. OLED burn-in* Warranty is covered only when the screen maintenance is performed in accordance with the instructions to be found here.

UHD (4K) Resolution
4K Ultra High-Definition (3840 x 2160) resolution delivers ultra-crisp picture quality and allows users to see more on the screen at one time. This provides more screen 'real estate' and shows more detail for sharper and more brilliant images. Whether working on the next beautiful photo, or design, or even just used for productivity, users will marvel at the true, crisp image that only a UHD display can provide.

Optimized for Unparalleled Visual Quality
High Dynamic Range (HDR) displays deliver better contrast and color accuracy, as well as more vibrant colors, compared to Standard Dynamic Range (SDR) displays. The DisplayHDR True Black 500 variant is particularly tailored for OLED displays, representing a major advancement in visual technology. Leveraging the individual pixel dimming capability of OLED monitors, DisplayHDR True Black 500 delivers substantially deeper black levels, expanded dynamic range, and improved rise time, resulting in an incredible visual treat.

G-SYNC Compatible
Enable flawless picture quality by synchronising new generations of NVIDIA graphics cards* with this G-SYNC Compatible monitor. *Please refer to NVIDIA website for the complete list of GPUs working with G-SYNC Compatible monitors

WIDE COLOR GAMUT
When you are enjoying photos, videos or games, we want your screen content to look as lifelike as possible. That is why this display comes with Wide Colour Gamut technology, which means that it is able to display a lot more colours than conventional monitors. This is achieved through a special hardware solution, not through mere software adjustments. The result: true-to-life images with fine details that become visible thanks to the broader colour palette.

HDMI 2.1
The latest standard in HDMI technology further boosts higher refresh rates and resolution. This not only opens new doors for watching content, but also for gamers: HDMI 2.1 enables next generation consoles to reach their maximum performance.

DP2.1
DisplayPort 2.1 connectivity empowers AOC monitors with next-generation performance, enabling support for ultra-high resolutions, exceptionally high refresh rates, and smooth, lag-free visuals. Designed for cutting-edge gaming, it ensures seamless compatibility with the latest graphics technologies, delivering a future-proof solution for immersive esports and high-performance gaming experiences.

KVM
Share one single keyboard, mouse and monitor between multiple computers with KVM switch hardware.
USB Hub
Built-in USB hubs in AOC’s monitors bring ease of use and practicality to your desk. Side mounted ports are easily reachable without even looking at them; negating time wasted searching the backside of a PC case to find a free USB port.

GMENU
AOC G-Menu is a free tool that you can install on your PC to have complete customization paired with maximum convenience.
Crafted for enthusiasts who demand both visual excellence and high-speed performance, the AG326UZD2 features a stunning 31.5" UHD 4K QD-OLED panel that delivers exceptional clarity, vivid colours, and perfect blacks. A blazing-fast 240Hz refresh rate ensures fluid, responsive motion for competitive gaming and smooth high-frame-rate content. Enhanced with HDR True Black 500, the display offers impressive brightness and contrast for a more dynamic, lifelike viewing experience. Equipped with modern connectivity, including USB-C, HDMI 2.1, and DisplayPort 2.1, along with integrated speakers for added convenience, the AG326UZD2 is designed to anchor premium gaming, entertainment, and creative setups with uncompromising quality.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| Built-in camera | No |
| Game mode | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Brand specific technologies | Crosshair |
| Low input lag | Yes |
| FPS counter | Yes |
| Dial point | Yes |
| Shadow control | Yes |
| Display | |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Pixel density | 139 ppi |
| DDC/CI | Yes |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 140.7% |
| Adobe RGB coverage | 96.9% |
| Display surface | Gloss |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | OLED |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.1814 x 0.1814 mm |
| Viewable size, horizontal | 69.9 cm |
| Viewable size, vertical | 39.5 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 570 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 240 Hz |
| Backlight type | QD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Response time | 0.03 ms |
| Display diagonal | 80 cm (31.5") |
| Contrast ratio (typical) | 150000:1 |
| Surface hardness | 2H |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | OLED |
| DCI-P3 coverage | 99.7% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | HDR True Black 500 |
| Display diagonal (metric) | 80.3 cm |
| LED backlight | Yes |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Management features | |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, Dutch, English, Finnish, French, German, Italian, Japanese, Korean, Croatian, Polish, Portuguese, Russian, Spanish, Swedish, Turkish, Ukrainian |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Feet colour | Grey |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Detachable stand | Yes |
| Bezel thickness type | Frameless |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| Number of upstream ports | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 2.1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 65 W |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| Built-in KVM switch | Yes |
| Number of downstream ports | 3 |
| Technical details | |
|---|---|
| Feet colour | Grey |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Power supply type | Internal |
| Game mode | Yes |
| Weight (with stand) | 10.6 kg |
| Surface hardness | 2H |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| LED indicators | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Pivot | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, Dutch, English, Finnish, French, German, Italian, Japanese, Korean, Croatian, Polish, Portuguese, Russian, Spanish, Swedish, Turkish, Ukrainian |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 290 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 123 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Input current | 3 A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 32 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 39 kWh |
| Operational conditions | |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 93% |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Weight & dimensions | |
| Weight (with stand) | 10.6 kg |
| Weight (without stand) | 7.53 kg |
| Package width | 900 mm |
| Package depth | 188 mm |
| Package height | 523 mm |
| Package weight | 14.7 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 900 mm |
| Package depth | 188 mm |
| Package height | 523 mm |
| Package weight | 14.7 kg |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI, DisplayPort, USB, USB Type-C |
| Screws included | Yes |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI, DisplayPort, USB, USB Type-C |
| Screws included | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Other features | |
| DCI-P3 coverage | 99.7% |
| Bezel thickness type | Frameless |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Brand specific technologies | Crosshair |
| Low input lag | Yes |
| FPS counter | Yes |
| Dial point | Yes |
| Shadow control | Yes |
| Game mode | Yes |
| Power consumption (max) | 290 W |
| HDMI | Yes |
| Surface hardness | 2H |
| USB Power Delivery up to | 65 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Front bezel colour | Black |