ASUS BE24ECSNK computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD Black
SKU
BE24ECSNK
Login for pricing
In Stock: 12 available
23.8" Full HD 1920 x 1080 IPS, 16.7M, 5ms, 60Hz, USB-C, HDMI, VESA
  • 23.8-inch Full HD(1920x1080) frameless IPS panel with wide viewing angles
  • ASUS AI Noise-Canceling Microphone offers crystal-clear voice communication
More Information
Display 23.8" 1920 x 1080 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera Yes
Market positioning Business
SKU BE24ECSNK
EAN 4711081650669
Manufacturer ASUS
Availability Yes
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
ASUS BE24ECSNK Video Conferencing Monitor – 24 inch (23.8 inch viewable), Full HD, IPS, Frameless, Full HD Webcam, Mic Array, AI Noise-canceling, Zoom Certified, Face Auto Exposure, USB-C Docking, RJ45, Stereo Speakers, Height Adjustable, Ergonomic Design, HDMI, Daisy-chain, Eye Care, Low Blue Light, Flicker Free, Wall Mountable
ASUS Webcam Monitor
The Complete Videoconferencing Solution
Easy video streaming with integrated FHD webcam
Face Auto Exposure
AI Noise-Canceling Mic
Turn on your device’s audio and press play to experience AI Noise-Canceling technology.
Compatible with Major Videoconferencing Software
Videoconferencing Shortcuts*
Buttons on the front panel make it easy to adjust volume, mute the mic or end the call.
The USB-C That Does It All
Expansive Connectivity
Ergonomic Design
Protect your eyes with ASUS Eye Care technology
ASUS blue light filter
ASUS Flicker-free technology
Mini PC Mount
Space-saving design
Caring for the environment
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeFlat
Dynamic contrast ratio marketing nameASUS Smart Contrast Ratio (ASCR)
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate60 Hz
Display surfaceMatt
HD typeFull HD
Contrast ratio (dynamic)100000000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.2745 x 0.2745 mm
Viewable size, horizontal52.7 cm
Viewable size, vertical29.6 cm
Backlight typeLED
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time5 ms
Display diagonal60.5 cm (23.8")
Contrast ratio (typical)1000:1
TouchscreenNo
Panel typeIPS
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power2 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power2 W
Megapixel (approx.)2 MP
Built-in cameraYes
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power2 W
Megapixel (approx.)2 MP
Design
Market positioningBusiness
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB upstream port typeUSB Type-C
Number of upstream ports1
USB Type-A downstream ports quantity4
Headphone outYes
HDMI ports quantity1
HDCPYes
Headphone outputs1
HDMIYes
HDMI version1.4
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to80 W
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
Charging port typeUSB Type-C
Number of USB Type-C upstream ports quantity1
HDCP version1.4
Technical details
Height (without stand)389.9 mm
Depth (without stand)61 mm
Width (without stand)539.7 mm
RJ-45 ports quantity1
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Sustainability certificatesTCO
Weight (with stand)6.5 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range180 - -180°
Tilt angle range35 - -5°
PivotYes
Pivot angle90 - -90°
Height adjustmentYes
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)15 cm
Power
Power consumption (typical)17.7 W
Power consumption (off)0.5 W
Power consumption (PowerSave)0.5 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy consumption (SDR) per 1000 hours18 kWh
European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code1110935
Weight & dimensions
Height (without stand)389.9 mm
Depth (without stand)61 mm
Width (without stand)539.7 mm
Width (with stand)539.7 mm
Depth (with stand)211.4 mm
Height (with stand)538.9 mm
Weight (with stand)6.5 kg
Weight (without stand)4.3 kg
Package width722 mm
Package depth481 mm
Package height182 mm
Package weight8.9 kg
Packaging data
Package width722 mm
Package depth481 mm
Package height182 mm
Package weight8.9 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Packaging content
Stand includedYes
Sustainability
Sustainability certificatesTCO
Other features
RJ-45 ports quantity1
Height (without stand)389.9 mm
Depth (without stand)61 mm
Width (without stand)539.7 mm
USB Power Delivery up to80 W
Energy efficiency scaleA to G
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product ASUS BE24ECSNK computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD Black ASUS BE24ECSNK computer monitor 60.5 c... Login for pricing
Viewsonic TD2430 computer monitor 59.9 cm (23.6") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Touchscreen Multi-user Black Viewsonic TD2430 computer monitor 59.9... Login for pricing