ASUS TUF Gaming VG27UQ1A computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Black
SKU
VG27UQ1A
Login for pricing
In Stock: 16 available
27", 3840x2160 160Hz, 4k UHD, Fast IPS, LED, 16:9, 300cd/㎡, 1000:1, 178°/178°, 1ms GTG, 1x DisplayPort 1.4, 2x HDMI 2.1, 1x 3.5mm Audio, 614x213x455mm, 4.8kg
  • 27-inch 4K (3840 x 2160) gaming monitor with ultra-fast 160Hz refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay
More Information
SKU VG27UQ1A
EAN 0197105747784
Manufacturer ASUS
Availability Yes
Product Family TUF Gaming
PDF URLs View PDF
View PDF
TUF Gaming VG27UQ1A
Steadfast Durability, Immersive Gaming
The 27-inch TUF Gaming VG27UQ1A 4K UHD gaming monitor featuring a Fast IPS panel and NVIDIA® G-SYNC® Compatible for blistering-fast 160 Hz gaming. Its clever combination of Display Stream Compression (DSC), ASUS Extreme Low Motion Blur Sync (ELMB Sync) and AMD FreeSync™ Premium technologies enables buttery-smooth gaming on PCs. Console gamers can get their fix, too, as Supports up to 4K 120 Hz visuals via HDMI® 2.1 without chroma subsampling. In addition, it has a 95% DCI-P3 gamut to offer exceptional colors and contrast.
Next-Gen PC Gaming
4K 160 Hz on PCs with the latest graphics cards
DSC Display Stream Compression
DSC technology supports 4K visuals via a single DisplayPort 1.4 connection
Next-Gen Console Gaming
Native 4K @120Hz visulas via HDMI 2.1
Variable Refresh Rate
Auto Low Latency
160Hz REFRESH RATE AND 1MS (GTG) RESPONSE TIME
ADAPTIVE-SYNC
High Dynamic Range
ELMB Sync
Variable Overdrive
Intuitive Controls
Shadow Boost
GamePlus
GameVisual
Flicker-Free technology
LOW BLUE LIGHT
Extensive Connectivity
ERGONOMIC DESIGN
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Colour gamut95%
Maximum refresh rate160 Hz
HD type4K Ultra HD
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.155 x 0.155 mm
Viewable size, horizontal59.7 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Digital horizontal frequency30 - 255 kHz
Digital vertical frequency48 - 160 Hz
Display resolution3840 x 2160 pixels
Response time1 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeFast IPS
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)69 cm
LED backlightYes
Colour gamut standardDCI-P3
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Anti-glare screenYes
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
Built-in cameraNo
NVIDIA G-SYNC typeG-SYNC Compatible
AMD FreeSync typeFreeSync Premium
AMD FreeSyncYes
Game modeYes
NVIDIA G-SYNCYes
VESA Adaptive Sync supportYes
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Shadow controlYes
Motion blur reductionYes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power4 W
Built-in cameraNo
Design
Market positioningGaming
Feet colourBlack
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Headphone outputs1
HDMIYes
HDMI version2.1
DisplayPort version1.4
HDCP version2.3
Technical details
Height (without stand)366.5 mm
Depth (without stand)57 mm
Width (without stand)614.8 mm
Feet colourBlack
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Sustainability certificatesForest Stewardship Council (FSC) Mix
Power supply typeInternal
Game modeYes
Weight (with stand)4.8 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt angle range-5 - 20°
Height adjustmentNo
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Power
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)32 W
Power consumption (off)0.3 W
Power consumption (PowerSave)0.5 W
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours26.1 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)366.5 mm
Depth (without stand)57 mm
Width (without stand)614.8 mm
Width (with stand)614.8 mm
Depth (with stand)213.8 mm
Height (with stand)455 mm
Weight (with stand)4.8 kg
Weight (without stand)4 kg
Package width689 mm
Package depth160 mm
Package height475 mm
Package weight6.6 kg
Packaging data
Package width689 mm
Package depth160 mm
Package height475 mm
Package weight6.6 kg
Package typeBox
Sustainability
Other features
Shadow controlYes
Motion blur reductionYes
Height (without stand)366.5 mm
Depth (without stand)57 mm
Width (without stand)614.8 mm
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product ASUS TUF Gaming VG27UQ1A computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Black ASUS TUF Gaming VG27UQ1A computer moni... Login for pricing
Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Multi-user Black Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6... Login for pricing