ASUS TUF Gaming VG32WQ3B computer monitor 80 cm (31.5") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black
SKU
VG32WQ3B
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
TUF Gaming VG32WQ3B Gaming Monitor – 31.5 inch QHD, Curved, 180Hz, ELMB, FreeSync,1ms GTG (0.5ms minimum), 90% DCI-P3, HDR, DisplayWidget Center
  • 31.5-inch QHD 1500R curved gaming monitor with ultra-fast 180Hz refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay
More Information
SKU VG32WQ3B
EAN 4711387754085
Manufacturer ASUS
Availability No
Product Family TUF Gaming
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
TUF Gaming VG32WQ3B is a 31.5-inch QHD (2560 x 1440) 1500R curved gaming monitor with an ultrafast 180 Hz refresh rate and 0.5ms response time (minimum) for extremely immersive gameplay. It features exclusive Extreme Low Motion Blur technology and AMD FreeSync™ to eliminate ghosting and tearing. In addition, it also covering 90% of the DCI-P3 color gamut for great contrast and lifelike colors.
Gaming key spec
180HZ REFRESH RATE AND 0.5MS (MIN.) RESPONSE TIME
TUF Gaming VG32WQ3B delivers stunning visuals from all angles with an 1500R curvature that ensures every point is equidistant to your eyes. With 180Hz refresh rate decimates lag and motion blur to give you the upper hand in first person shooters, racers, real-time strategy, and sports titles. This ultrafast refresh rate lets you play at the highest visual settings and lets you react instantly to what's onscreen — so you'll get that first strike in.
Gaming key spec
ADAPTIVE-SYNC
*In processing, please check the respective official webpage for the updates compatible list.
Color performance
High Dynamic Range
Exclusive gaming feature
Extreme Low Motion Blur
Exclusive gaming feature
Variable Overdrive
In-game enhancements
Intuitive Controls
Shadow Boost
GamePlus
GameVisual
Flicker-Free technology
LOW BLUE LIGHT
ENGINEERING
Extensive Connectivity
ERGONOMIC DESIGN
Sustaining an Incredible Future
Eco-friendly Packaging
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
Built-in cameraNo
AMD FreeSync typeFreeSync
AMD FreeSyncYes
Game modeYes
NVIDIA G-SYNCNo
VESA Adaptive Sync supportYes
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Shadow controlYes
Display
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeCurved
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate180 Hz
sRGB coverage (typical)120%
HD typeQuad HD
Display technologyLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.272 x 0.272 mm
Viewable size, horizontal69.7 cm
Viewable size, vertical39.2 cm
Digital horizontal frequency267 - 267 kHz
Digital vertical frequency48 - 180 Hz
Display resolution2560 x 1440 pixels
Response time1 ms
Display diagonal80 cm (31.5")
Contrast ratio (typical)3500:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeFast VA
DCI-P3 coverage90%
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Screen curvature rating1500R
Colour gamut standardDCI-P3, sRGB
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Anti-glare screenYes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power4 W
Built-in cameraNo
Design
Market positioningGaming
Feet colourBlack
CertificationTÜV Flicker-free TÜV Flicker-free TÜV Low Blue Light VESA AdaptiveSync Display 180Hz AMD FreeSync FSC MIX AMD FreeSync Premium
Product colourBlack
Front bezel colourBlack
Detachable standYes
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
Technical details
Height (without stand)426 mm
Depth (without stand)87 mm
Width (without stand)710 mm
Feet colourBlack
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Front bezel colourBlack
Game modeYes
Weight (with stand)7.1 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt angle range-5 - 23°
Height adjustmentNo
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)32 W
Power consumption (off)0.3 W
Power consumption (PowerSave)0.5 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours26 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours55 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)426 mm
Depth (without stand)87 mm
Width (without stand)710 mm
Width (with stand)710 mm
Depth (with stand)214 mm
Height (with stand)507 mm
Weight (with stand)7.1 kg
Weight (without stand)6 kg
Package width810 mm
Package depth226 mm
Package height520 mm
Package weight9.4 kg
Packaging data
Package width810 mm
Package depth226 mm
Package height520 mm
Package weight9.4 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Quick start guideYes
Packaging content
Stand includedYes
Quick start guideYes
Other features
DCI-P3 coverage90%
Shadow controlYes
Height (without stand)426 mm
Depth (without stand)87 mm
Width (without stand)710 mm
Energy efficiency scaleA to G
Package typeBox
Certificates
You may also be interested in
Compare Products
Product ASUS TUF Gaming VG32WQ3B computer monitor 80 cm (31.5") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black ASUS TUF Gaming VG32WQ3B computer moni... Login for pricing