EQ156A1610E
Login for pricing
In Stock: 8 available
EQ Privacy Screen Filter for 15.6'' Laptops 16:10
  • Limited viewing angle narrows the field of vision to ±30°.
  • Anti-reflective coating reduces glare.
  • Reversible matte and glossy viewing options.
  • Scratch-resistant surface enhances durability and protection.
  • Includes 2-year limited warranty.
More Information
SKU EQ156A1610E
EAN 4049793088983
Manufacturer Kensington
Availability Yes
PDF URLs View PDF
Sustainability Focused
Made from up to 54% post-consumer recycled (PCR) plastic and shipped in FSC® certified packaging.
Privacy-Focused Viewing Angle
Blue Light Reduction
Eases eye strain and may help reduce risk of natural sleep pattern interruptions.
Simple Installation Options
Anti-Reflective Coating
Reduces glare from external light sources for improved viewing clarity.
Reversible Viewing Options
Scratch Resistant
2-Year Limited Warranty
Backed by Kensington’s professional support and a 2-year limited warranty.
Technical details
Maximum screen size39.6 cm (15.6")
Aspect ratio16:10
Suitable forLaptop
Design
Suitable forLaptop
Features
Aspect ratio16:10
Special featuresEQ
Ergonomics
Weight & dimensions
Package height5 mm
Package depth445 mm
Package width285 mm
Package weight211 g
Packaging data
Package height5 mm
Package depth445 mm
Package width285 mm
Package weight211 g
Other features
Special featuresEQ
Logistics data
Master (outer) case width315 mm
Master (outer) case length460 mm
Master (outer) case height120 mm
Master (outer) case gross weight2.33 kg
Products per master (outer) case10 pc(s)
Quantity per pack1 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product Kensington EQ Privacy Screen Filter for 15.6'' Laptops 16:10
New
Kensington EQ Privacy Screen Filter fo... Login for pricing
DICOTA D30124 display privacy filter 39.6 cm (15.6") DICOTA D30124 display privacy filter 3... Login for pricing
Targus ASF14W9EU display privacy filter 35.6 cm (14") Targus ASF14W9EU display privacy filte... Login for pricing
Fellowes PrivaScreen 39.6 cm (15.6") Monitor/Laptop Frameless display privacy filter
Hot Product
Fellowes PrivaScreen 39.6 cm (15.6&quo... Login for pricing
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 14" Laptops 16:9
Bestseller
Kensington 2-way Removable Privacy Scr... Login for pricing
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 20" Monitors 16:9 Kensington 2-way Removable Privacy Scr... Login for pricing