EQ238A169E
Login for pricing
In Stock: 6 available
EQ Privacy Screen Filter for 23.8'' Monitors 16:9
  • Limited viewing angle narrows the field of vision to ±30°.
  • Anti-reflective coating reduces glare.
  • Reversible matte and glossy viewing options.
  • Scratch-resistant surface enhances durability and protection.
  • Includes 2-year limited warranty.
More Information
SKU EQ238A169E
EAN 4049793089324
Manufacturer Kensington
Availability Yes
PDF URLs View PDF
Sustainability Focused
Made from up to 54% post-consumer recycled (PCR) plastic and shipped in FSC® certified packaging.
Privacy-Focused Viewing Angle
Blue Light Reduction
Eases eye strain and may help reduce risk of natural sleep pattern interruptions.
Simple Installation Options
Anti-Reflective Coating
Reduces glare from external light sources for improved viewing clarity.
Reversible Viewing Options
Scratch Resistant
2-Year Limited Warranty
Backed by Kensington’s professional support and a 2-year limited warranty.
Technical details
Maximum screen size60.5 cm (23.8")
Aspect ratio16:9
Suitable forMonitor
Design
Suitable forMonitor
Features
Aspect ratio16:9
Special featuresEQ
Ergonomics
Weight & dimensions
Package height5 mm
Package depth595 mm
Package width350 mm
Package weight373 g
Packaging data
Package height5 mm
Package depth595 mm
Package width350 mm
Package weight373 g
Other features
Special featuresEQ
Logistics data
Master (outer) case width373 mm
Master (outer) case length618 mm
Master (outer) case height63 mm