HC156A169E
Login for pricing
In Stock: 6 available
High Clarity Privacy Screen Filter for 15.6'' Laptops 16:9
  • High clarity technology delivers vibrant colours and sharp text.
  • Privacy-focused viewing angle enhances data security.
  • Blue light reduction protects eyes and natural sleep cycle.
  • Mount using the included frameless tab holders or the double-sided tape.
  • Anti-reflective coating reduces glare.
  • Features a 2H hardness rating for increased durability and protection.
  • Meets wipe down (MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids) testing standards.
  • 2-year limited warranty.
More Information
SKU HC156A169E
EAN 4049793088303
Manufacturer Kensington
Availability Yes
PDF URLs View PDF
High Clarity Technology
Privacy-Focused Viewing Angle
Blue Light Reduction
Simple Mounting Options
Anti-Reflective Coating
Reduces glare from outside light sources for improved viewing clarity.
Scratch Resistant
Military-Grade Protection
2-Year Limited Warranty
Rest assured knowing you are covered by Kensington.
*Performance comparisons are made against Kensington 2-Way Privacy Screen Filters.
Technical details
Maximum screen size39.6 cm (15.6")
Aspect ratio16:9
Suitable forLaptop
CertificationMIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids
Design
Suitable forLaptop
Features
Aspect ratio16:9
Special featuresHigh Clarity
Ergonomics
Weight & dimensions
Package height5 mm
Package depth445 mm
Package width270 mm
Package weight211 g
Packaging data
Package height5 mm
Package depth445 mm
Package width270 mm
Package weight211 g
Other features
Special featuresHigh Clarity
Logistics data
Master (outer) case width273 mm
Master (outer) case length383 mm
Master (outer) case height63 mm
Master (outer) case gross weight2.33 kg
Products per master (outer) case10 pc(s)
Quantity per pack1 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product Kensington High Clarity Privacy Screen Filter for 15.6'' Laptops 16:9
New
Kensington High Clarity Privacy Screen... Login for pricing
DICOTA D30124 display privacy filter 39.6 cm (15.6") DICOTA D30124 display privacy filter 3... Login for pricing
Targus ASF14W9EU display privacy filter 35.6 cm (14") Targus ASF14W9EU display privacy filte... Login for pricing
Fellowes PrivaScreen 39.6 cm (15.6") Monitor/Laptop Frameless display privacy filter
Hot Product
Fellowes PrivaScreen 39.6 cm (15.6&quo... Login for pricing
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 14" Laptops 16:9
Bestseller
Kensington 2-way Removable Privacy Scr... Login for pricing
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 20" Monitors 16:9 Kensington 2-way Removable Privacy Scr... Login for pricing