We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Keychron M3 mouse Gaming Right-hand RF Wireless + Bluetooth Optical 26000 DPI
SKU
M3-A3
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Bluetooth 5.1 / 2.4 GHz, 4000 Hz, 600 mAh, DPI 100 - 26000, 125.2 x 68.2 x 40.6 mm, 79 g
Category: Mice
| SKU | M3-A3 |
|---|---|
| EAN | 5060150815133 |
| Manufacturer | Keychron |
| Availability | No |
Keychron M3 Wireless Mouse has the best PixArt 3950 and 3395 sensor. Provides three options: 8K / 4K / 1K polling rate. It supports 2.4 GHz, Bluetooth, and a USB wired connection.
Keychron M3 has all the best features in a lightweight body that supports wireless 2.4 GHz and Bluetooth connection. It is ideal for any scenario, whether at work, gaming, or even on the go. It offers you the best performance and maximizes your productivity.
8000 Hz Polling Rate Option
Setting the mouse at a 8000 Hz polling rate can result in a high-speed signal transmittance between the mouse and the connected device. More responsive cursor movements captured with faster trigger response guarantees unparalleled performance, securing your triumph when it truly counts!
More Customization on The Keychron Launcher
Just click, save, and turn it off, the online Launcher web app allows for easy personalization. You can modify keys, set shortcuts, create dedicated macros, or do professional settings for LOD, polling rate, DPI, etc. Besides, it provides 5 on-board memory profiles for your access to different apps or computers.
Anytime, Anywhere Access
Keychron Launcher is a web page configurator that you can use in the office, school, lab, or government department—anywhere with internet access. Configure your mouse online anytime without the need to download or install files. No hassle, no trouble.
Compatible with All Platforms
As a web-based tool, Keychron Launcher supports all operating systems. Personalize and program your mouse on Windows, macOS, Linux, and more. Enjoy unprecedented flexibility with compatibility across Chrome, Edge, and Opera browser.
Always Up to Date
Keychron Launcher is continuously updated, ensuring you always have access to the latest version. There's no need to download updates or wait for installations.
Keychron M3 has all the best features in a lightweight body that supports wireless 2.4 GHz and Bluetooth connection. It is ideal for any scenario, whether at work, gaming, or even on the go. It offers you the best performance and maximizes your productivity.
8000 Hz Polling Rate Option
Setting the mouse at a 8000 Hz polling rate can result in a high-speed signal transmittance between the mouse and the connected device. More responsive cursor movements captured with faster trigger response guarantees unparalleled performance, securing your triumph when it truly counts!
More Customization on The Keychron Launcher
Just click, save, and turn it off, the online Launcher web app allows for easy personalization. You can modify keys, set shortcuts, create dedicated macros, or do professional settings for LOD, polling rate, DPI, etc. Besides, it provides 5 on-board memory profiles for your access to different apps or computers.
Anytime, Anywhere Access
Keychron Launcher is a web page configurator that you can use in the office, school, lab, or government department—anywhere with internet access. Configure your mouse online anytime without the need to download or install files. No hassle, no trouble.
Compatible with All Platforms
As a web-based tool, Keychron Launcher supports all operating systems. Personalize and program your mouse on Windows, macOS, Linux, and more. Enjoy unprecedented flexibility with compatibility across Chrome, Edge, and Opera browser.
Always Up to Date
Keychron Launcher is continuously updated, ensuring you always have access to the latest version. There's no need to download updates or wait for installations.
| Mouse | |
|---|---|
| Customizable movement resolution | Yes |
| Acceleration (max) | 50 G |
| Buttons durability (million clicks) | 80 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 26000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Polling rate | 4000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Connectivity technology | Wireless |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 5 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Silent click | Yes |
| Mouse tracking speed | 650 ips |
| Input device | |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Acceleration (max) | 50 G |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 26000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Polling rate | 4000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 5 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Illumination colour | Multi |
| Wireless receiver interface | USB Type-A + USB Type-C |
| Product colour | White |
| Form factor | Right-hand |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Rubber grips | Yes |
| Receiver type | Micro receiver |
| Illumination | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Thumb rest | Yes |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A + USB Type-C |
| Receiver type | Micro receiver |
| Technical details | |
| Weight | 79 g |
| Product colour | White |
| Form factor | Right-hand |
| Plug and Play | Yes |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Rubber grips | Yes |
| Polling rate | 4000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Illumination | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Ergonomics | |
| Buttons durability (million clicks) | 80 |
| Plug and Play | Yes |
| Rubber grips | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Battery capacity | 600 mAh |
| Power source | Batteries/Cable |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 79 g |
| Width | 68.2 mm |
| Depth | 125.2 mm |
| Height | 40.6 mm |
| Packaging data | |
| AC adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Wireless receiver interface | USB Type-A + USB Type-C |
| Receiver included | Yes |
| Receiver type | Micro receiver |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A + USB Type-C |
| Receiver included | Yes |
| AC adapter included | No |
| Receiver type | Micro receiver |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Weight | 79 g |
| Polling rate | 4000 Hz |
| Connectivity technology | Wireless |