We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Keychron Q6 HE keyboard Universal USB + RF Wireless + Bluetooth QWERTY UK English Black
SKU
Q6H-M1-UK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Q6 HE QMK Wireless Custom Keyboard, Bluetooth 5.2, 1000 Hz, Gateron Double-Rail Magnetic Nebula
- The keyboard PCB, the case, and the aluminum plate
- Keycaps (included Mac & Windows keycaps)
- Adjustable-actuation-point Gateron double-rail magnetic switches
Category: Keyboards
| SKU | Q6H-M1-UK |
|---|---|
| EAN | 5060150813894 |
| Manufacturer | Keychron |
| Availability | No |
Meet the Q6 HE, a full-size (100%) layout wireless QMK custom keyboard equipped with Hall Effect Gateron double-rail magnetic switches. These switches provide a distinct advantage due to their unique mechanism, offering faster feedback, dynamic rapid triggering, and adjustable actuation points, resulting in epic enhancements for the gaming experience tailored to your individual preferences.
In addition to the Hall Effect magnetic switches, the Q6 HE introduces a 2.4G connection mode with an impressive 1000Hz polling rate, further ensuring a lightning-fast gaming experience. What's more, it also boasts premium features such as Bluetooth connectivity, a double-gasket design, enhanced acoustic foams, an all-aluminum body, PBT keycaps and more.
Gateron Double-Rail Magnetic Hall Effect Switches
With the first invented dual-rail structure, and the special pre-lubed, these switches ensure unparalleled stability and smoothness like never before.
Adjustable Actuation Point
Customize each key with ultra-precise 0.1 mm sensitivity and adjustable actuation points ranging from 0.2 to 3.8 mm. Setting the actuation point to 0.8 mm or 1.0 mm shortens the trigger and increases sensitivity. The reset occurs once you release the key, ensuring a faster response.
Dynamic Rapid Trigger
Activate or deactivate keys based on travel distance rather than fixed points. They activate precisely upon pressing and deactivate upon letting go, allowing for immediate repetition of keystrokes in mod-motion. This enables you to execute a chain of actions in quick succession during gameplay.
Multiple Actions, One Keystroke
Assign four actions to a single key based on the depth of your press. For example, lightly press a key to walk forward in a game, and press deeper to run. Additionally, releasing the key also supports two-stage settings. This allows for smoother, personalized combinations that can give you an edge in competitive gaming.
A Piece Of Metal Art
The entire metal body is crafted from 6063 aluminum, a material known for its increased durability, stability, and premium feel. Not only is this aluminum more resistant to physical damage, wear, and tear, but it is also environmentally friendly and recyclable. These qualities ensure both aesthetic appeal and a commitment to sustainability.
Double-Gasket Design
Silicone pads between the top and bottom cases reduce acoustic resonance, maintaining gasket flexibility and enhancing typing sound. The keyboard's bottom features acoustic foam, PET film, and Latex, improving sound quality while providing a more comfortable typing experience.
An Epic Core Inside The Keyboard
Engineered with a powerful chip (MCU) with 256K flash and QMK open-source firmware to provide more flexibility for developers. The polling rate is 1000 Hz out of the box in Type-C wired mode and 2.4 GHz mode, which greatly helps when competitively gaming.
Suitable for All Devices
Built with the Mac users’ experience in mind while still retaining compatibility for Windows devices, the Q6 HE comes with a system toggle and an additional set of customized keycaps for both Windows and macOS systems. You can now save two different layouts on the keyboard, one for each system.
OSA Profile Double-shot PBT Keycaps
It has a similar height to that of the OEM profile and has an SA-like shape. We named it the OSA (OEM spherical angled) keycap. The PBT keycaps will provide excellent oil resistance, enhance the type feel, and prevent the legends from fading out.
In addition to the Hall Effect magnetic switches, the Q6 HE introduces a 2.4G connection mode with an impressive 1000Hz polling rate, further ensuring a lightning-fast gaming experience. What's more, it also boasts premium features such as Bluetooth connectivity, a double-gasket design, enhanced acoustic foams, an all-aluminum body, PBT keycaps and more.
Gateron Double-Rail Magnetic Hall Effect Switches
With the first invented dual-rail structure, and the special pre-lubed, these switches ensure unparalleled stability and smoothness like never before.
Adjustable Actuation Point
Customize each key with ultra-precise 0.1 mm sensitivity and adjustable actuation points ranging from 0.2 to 3.8 mm. Setting the actuation point to 0.8 mm or 1.0 mm shortens the trigger and increases sensitivity. The reset occurs once you release the key, ensuring a faster response.
Dynamic Rapid Trigger
Activate or deactivate keys based on travel distance rather than fixed points. They activate precisely upon pressing and deactivate upon letting go, allowing for immediate repetition of keystrokes in mod-motion. This enables you to execute a chain of actions in quick succession during gameplay.
Multiple Actions, One Keystroke
Assign four actions to a single key based on the depth of your press. For example, lightly press a key to walk forward in a game, and press deeper to run. Additionally, releasing the key also supports two-stage settings. This allows for smoother, personalized combinations that can give you an edge in competitive gaming.
A Piece Of Metal Art
The entire metal body is crafted from 6063 aluminum, a material known for its increased durability, stability, and premium feel. Not only is this aluminum more resistant to physical damage, wear, and tear, but it is also environmentally friendly and recyclable. These qualities ensure both aesthetic appeal and a commitment to sustainability.
Double-Gasket Design
Silicone pads between the top and bottom cases reduce acoustic resonance, maintaining gasket flexibility and enhancing typing sound. The keyboard's bottom features acoustic foam, PET film, and Latex, improving sound quality while providing a more comfortable typing experience.
An Epic Core Inside The Keyboard
Engineered with a powerful chip (MCU) with 256K flash and QMK open-source firmware to provide more flexibility for developers. The polling rate is 1000 Hz out of the box in Type-C wired mode and 2.4 GHz mode, which greatly helps when competitively gaming.
Suitable for All Devices
Built with the Mac users’ experience in mind while still retaining compatibility for Windows devices, the Q6 HE comes with a system toggle and an additional set of customized keycaps for both Windows and macOS systems. You can now save two different layouts on the keyboard, one for each system.
OSA Profile Double-shot PBT Keycaps
It has a similar height to that of the OEM profile and has an SA-like shape. We named it the OSA (OEM spherical angled) keycap. The PBT keycaps will provide excellent oil resistance, enhance the type feel, and prevent the legends from fading out.
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Polling rate | 90,1000 Hz |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Wrist rest | No |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Device interface | USB + RF Wireless + Bluetooth |
| Multimedia keys | Yes |
| Keyboard key switch technology | Gateron Double-Rail Magnetic Nebula |
| Keyboard key profile | High-profile |
| Physical layout | ISO |
| Keycaps material | Polybutylene terephthalate (PBT) |
| Keycaps | Double shot |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.8 m |
| Design | |
| Adjustable backlight | Yes |
| Backlight type | RGB LED |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Ergonomic design | Yes |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Multicolour |
| Wrist rest | No |
| Technical details | |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | Yes |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Multicolour |
| Rechargeable | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Multimedia keys | Yes |
| Ergonomics | |
| Detachable cable | Yes |
| Cable length | 1.8 m |
| Rechargeable | Yes |
| Features | |
| Detachable cable | Yes |
| Cable length | 1.8 m |
| USB connector type | USB Type-C |
| Hot-swap | Yes |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | Battery, USB |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Packaging data | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| AC adapter included | No |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| AC adapter included | No |