LG 27BA850-B.AEK computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD Black
SKU
27BA850-B.AEK
Login for pricing
In Stock: 11 available
27", IPS, 1920 x 1080, HDMI, DisplayPort, USB-C, RJ-45, 16.7W
  • 27” Full HD (1920x1080) IPS display
  • Built-in Full HD Webcam, mic, and speakers
  • 100Hz Refresh Rate / LG Switch app
  • USB Type-CTM (PD 90W) / RJ45
  • Reader Mode & Flicker Safe
  • Tilt/Height/Swivel/Pivot (Bi-direction) adjustable stand
More Information
Display 27" 1920 x 1080 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera Yes
SKU 27BA850-B.AEK
EAN 8806096207314
Manufacturer LG
Availability Yes
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
27” Full HD IPS display
True color at wide angles
Productivity
27” Full HD (1920x1080) IPS100Hz refresh rate CLI (Command Line Interface)
Usability
LG Switch app Built-in FHD Webcam, mic, and speakers Built-in power USB Type-C™ (PD 90W) / RJ45
Comfort & Trust
Ergonomic stand Reader Mode & Flicker Safe EPEAT & Energy Star
Versatile business monitors for yourworkspace
Integrated power module
Fully use your desk
USB Type-C™
Productivity hub with easy connectivity
The USB Type-C™ port allows from display and data transferring to connected device charging (up to 90W), using a single cable. USB Type-C™ cable included.
Multi ports
A variety of interface
Built-in FHD webcam, mic, and speakers
All set for virtual meetings
100Hz refresh rate
Smooth workflow
A fast 100Hz refresh rate provides a smooth loading in various programs. It helps to allow less screen stuttering and motion blur, elevating work productivity.
LG Switch app
Switch swiftly
Ergonomic design
Easy and comfy
Reader Mode
Reader Mode adjusts color temperature and luminance to help make reading easy.
Flicker Safe
CLI (Command Line Interface)
Advanced management for monitors
Better life for All
27BA850 complies with multiple standards such as Energy Star and EPEAT.
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
Megapixel (approx.)2 MP
Built-in microphoneYes
Built-in cameraYes
Flicker-free technologyYes
Display
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Colour gamut99%
Maximum refresh rate100 Hz
HD typeFull HD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.3114 x 0.3114 mm
Supported graphics resolutions1920 x 1080 (HD 1080)
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time5 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1300:1
TouchscreenNo
Panel typeIPS
Colour depth8 bit
Display diagonal (metric)69 cm
Colour gamut standardsRGB
Anti-glare screenYes
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages17
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power4 W
Megapixel (approx.)2 MP
Built-in microphoneYes
Design
Product colourBlack
Detachable standYes
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB upstream port typeUSB Type-A
Number of upstream ports1
USB Type-A downstream ports quantity4
USB Type-C downstream ports quantity1
Headphone outYes
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity2
Headphone connectivity3.5 mm
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
Technical details
Height (without stand)364.1 mm
Depth (without stand)50.3 mm
Width (without stand)611.7 mm
RJ-45 ports quantity1
HDMIYes
Product colourBlack
Sustainability certificatesENERGY STAR, EPEAT Silver, ErP, TCO
Warranty period2 year(s)
Compliance certificatesCB, Federal Communications Commission (FCC), UL
Picture modeCustom, Vivid, Reader, Cinema, FPS, RTS, Color Weakness
Weight (with stand)7.9 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-45 - 45°
Tilt angle range-5 - 21°
PivotYes
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages17
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)15 cm
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)16.7 W
Energy efficiency class (SDR)D
Energy consumption (SDR) per 1000 hours17 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)364.1 mm
Depth (without stand)50.3 mm
Width (without stand)611.7 mm
Width (with stand)539.6 mm
Depth (with stand)250 mm
Height (with stand)517.5 mm
Weight (with stand)7.9 kg
Weight (without stand)5.3 kg
Package width721 mm
Package depth547 mm
Package height189 mm
Package weight10.8 kg
Packaging data
Package width721 mm
Package depth547 mm
Package height189 mm
Package weight10.8 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Cables includedAC, DisplayPort, USB Type-C
Packaging content
Stand includedYes
Sustainability
Other features
RJ-45 ports quantity1
Warranty period2 year(s)
Height (without stand)364.1 mm
Depth (without stand)50.3 mm
Width (without stand)611.7 mm
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 27BA850-B.AEK computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD Black LG 27BA850-B.AEK computer monitor 68.6... Login for pricing
Viewsonic TD2430 computer monitor 59.9 cm (23.6") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Touchscreen Multi-user Black Viewsonic TD2430 computer monitor 59.9... Login for pricing