27GS85Q-B.AEK
Login for pricing
In Stock: 20 available
UltraGear Gaming monitor, 27'' QHD 2560x1440 Nano IPS, 180Hz (O/C 200Hz), 1ms, 400 cd/m², 1000:1, DisplayHDR 400, HDMI, DisplayPort, USB, Headphone out, 613.5 x 577.7 x 253.7mm, 6.20Kg
  • 180Hz (O/C 200Hz) refresh rate allows gamers to see the next frame quickly and makes the image appear smoothly
  • Nano IPS 1ms (GtG) response time ensure smoother gameplay, reducing blur and ghosting
More Information
Display 27" 2560 x 1440 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera No
Market positioning Gaming
SKU 27GS85Q-B.AEK
EAN 8806096090633
Manufacturer LG
Availability Yes
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Dive into the rush with vivid colours
Rev up your gaming world with 200Hz O/C speed. Ignite your gameplay with a QHD resolution, Nano IPS wide viewing angles, and a jaw-dropping 200Hz O/C refresh rate.
New speed.
New standard.
This UltraGear monitor's speed standard is 200Hz. You can enjoy ultra-clear and smooth images with a 200Hz (O/C) refresh rate, which loads images 200 times in a second.
Brilliant play from wide angle
Outstanding colour performance
Designed for Incredible Speed
Experience true colours
Gamer-centric design
Award-winning gaming GUI
Dynamic Action Sync
Black Stabiliser
Crosshair
The Crosshair feature helps enhance accuracy in first-person shooter games.
FPS Counter
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)400 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Pixel density109 ppi
Colour gamut98%
Maximum refresh rate200 Hz
HD typeQuad HD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.2331 x 0.2331 mm
Display resolution2560 x 1440 pixels
Response time1 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeNano IPS
High Dynamic Range (HDR) technologyDisplayHDR 400, HDR Effect, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)68.4 cm
Colour gamut standardDCI-P3
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
NVIDIA G-SYNC typeG-SYNC Compatible
AMD FreeSync typeFreeSync
AMD FreeSyncYes
NVIDIA G-SYNCYes
VESA Adaptive Sync supportYes
Flicker-free technologyYes
Smart modesEnergy saving
Brand specific technologiesBlack Stabiliser, Crosshair, DAS Mode
FPS counterYes
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Multimedia
Design
Market positioningGaming
Country of originChina
Product colourBlack, Grey, Purple
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB upstream port typeUSB Type-B
Number of upstream ports1
USB Type-A downstream ports quantity2
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
Number of USB Type-B upstream ports quantity1
HDCP version2.3
Technical details
Height (without stand)371.6 mm
Depth (without stand)51.3 mm
Width (without stand)613.5 mm
Cable lock slotNo
HDMIYes
Warranty period2 year(s)
Country of originChina
Power supply typeExternal
Weight (with stand)6.2 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Cable lock slotNo
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt angle range0 - 20°
PivotYes
On Screen Display (OSD)Yes
Pivot angle0 - 90°
Height adjustmentYes
Cable managementYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)11 cm
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)32.16 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours26 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours60 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)371.6 mm
Depth (without stand)51.3 mm
Width (without stand)613.5 mm
Width (with stand)613.5 mm
Depth (with stand)253.7 mm
Height (with stand)577.7 mm
Weight (with stand)6.2 kg
Weight (without stand)4.3 kg
Package width691 mm
Package depth184 mm
Package height498 mm
Package weight8.6 kg
Packaging data
Package width691 mm
Package depth184 mm
Package height498 mm
Package weight8.6 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Cables includedDisplayPort, HDMI, USB Type-A to USB Type-B
DisplayPort cable length1.8 m
HDMI cable length1.8 m
Packaging content
Stand includedYes
DisplayPort cable length1.8 m
HDMI cable length1.8 m
Features
Other features
Warranty period2 year(s)
FPS counterYes
Height (without stand)371.6 mm
Depth (without stand)51.3 mm
Width (without stand)613.5 mm
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 27GS85Q-B computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD Black, Grey, Purple
Hot Product
LG 27GS85Q-B computer monitor 68.6 cm... Login for pricing
Viewsonic TD2430 computer monitor 59.9 cm (23.6") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Touchscreen Multi-user Black Viewsonic TD2430 computer monitor 59.9... Login for pricing
Philips E Line 328E1CA/00 computer monitor 80 cm (31.5") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Black Philips E Line 328E1CA/00 computer mon... Login for pricing
Out of stock
Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Multi-user Black Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6... Login for pricing
Philips B Line 243B1/00 computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black
Bestseller
Philips B Line 243B1/00 computer monit... Login for pricing
AOC P2 U27P2 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Black AOC P2 U27P2 computer monitor 68.6 cm... Login for pricing