32GX870A-B.AEK
Login for pricing
In Stock: 10 available
32", 4K UHD, 16:9, 1300 cd/m², 0.03 ms, 1500000:1, 178°, 100-240V, 50/60Hz
More Information
SKU 32GX870A-B.AEK
EAN 8806096668344
Manufacturer LG
Availability Yes
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
The new genre of gaming monitor
32" 4K OLED
Finally, the wider 32” 4K OLED
Indulge in a wider gaming experience with the 32" 4K OLED designed for gamers ready to dive into a broader world. Impeccably fitting your desk, it will truly captivate your view with a grand sense of scale.
Dual-Mode, double the wonder
No need to hesitate between refresh rate and resolution. VESA-certified Dual-Mode, you can dive into graphically rich games at UHD 240Hz and instantly switch to FHD 480Hz on a 24" or 27" monitor, whichever you prefer, for fast-paced gaming just by pressing a hotkey.
The brighter OLED
Brilliance to magnificent play
Micro Lens Array+
The evolution of OLED
DisplayHDR True Black 400 | DCI-P3 98.5%
The explosion of colours
Extremely fast 0.03ms response time
7Wx2 Speaker with DTS Virtual:X
Spatial sound
Gamer-centric design
L-shaped stand, efficient space saving for gaming
NVIDIA G-SYNC Compatible
VESA certified AdaptiveSync
AMD FreeSync Premium Pro
Bring sharpness to your play
Anti-glare & Low reflection
Show only your game
Comfortable but vibrant
DP 2.1 and HDMI 2.1
Amplify gaming output with an OLED display
This monitor is capable of up to 240Hz refresh rate from DP and HDMI so that gamers can fully enjoy 4K UHD resolution and 240Hz either by DisplayPort or HDMI ports.
4-pole headphone out
Plugin for immersive sound effect
Gaming GUI
Award-winning gaming GUI
How to Protect your OLED
Dynamic Action Sync
Dynamic Action Sync
Crosshair
The target point is fixed in the center to enhance shooting accuracy.
FPS Counter
LG Calibration Studio
Accurate colours updated
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power14 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power14 W
NVIDIA G-SYNC typeG-SYNC Compatible
AMD FreeSync typeFreeSync Premium Pro
AMD FreeSyncYes
NVIDIA G-SYNCYes
VESA Adaptive Sync supportYes
Low Blue Light technologyYes
Smart modesEnergy saving
Brand specific technologiesBlack Stabilizer, Crosshair, Dual Mode
FPS counterYes
Motion blur reductionYes
Display
Display brightness (typical)275 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Colour gamut98.5%
Maximum refresh rate480 Hz
HD type4K Ultra HD
Display technologyOLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.1814 x 0.1814 mm
Backlight typeRGB LED
Display resolution3840 x 2160 pixels
Response time0.03 ms
Display diagonal81.3 cm (32")
Contrast ratio (typical)1500000:1
Display brightness (peak)1300 cd/m²
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeOLED
Display diagonal (metric)79.9 cm
LED backlightYes
Colour gamut standardDCI-P3
Anti-glare screenYes
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power14 W
Design
Market positioningGaming
Product colourBlack
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDMIYes
HDMI version2.1
DisplayPort version2.1
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to90 W
Technical details
Height (without stand)411.8 mm
Depth (without stand)65 mm
Width (without stand)714.1 mm
HDMIYes
Product colourBlack
Weight (with stand)9.8 kg
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-30 - 30°
Tilt angle range-8 - 15°
PivotYes
On Screen Display (OSD)Yes
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)11 cm
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours33 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours36 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)411.8 mm
Depth (without stand)65 mm
Width (without stand)714.1 mm
Width (with stand)714.1 mm
Depth (with stand)249.8 mm
Height (with stand)620.9 mm
Weight (with stand)9.8 kg
Weight (without stand)5.6 kg
Package width973 mm
Package depth544 mm
Package height183 mm
Package weight13.9 kg
Packaging data
Package width973 mm
Package depth544 mm
Package height183 mm
Package weight13.9 kg
Other features
FPS counterYes
Motion blur reductionYes
Height (without stand)411.8 mm
Depth (without stand)65 mm
Width (without stand)714.1 mm
USB Power Delivery up to90 W
Energy efficiency scaleA to G
USB Power Delivery (USB PD)Yes
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 32GX870A-B computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD OLED Black LG 32GX870A-B computer monitor 81.3 cm... Login for pricing