32U990A-S.AEK
Login for pricing
In Stock: 45 available
32", 6K, (6144 x 3456), IPS Black, 16:9, 450 cd/m, 5ms, 1.07B, Thunderbolt 5, DisplayHDR 600, Black, 9.5kg
  • 32” 6K Nano IPS Black and 224 PPI3 delivers ultra-clear, high-contrast visuals
  • Thunderbolt 5: One cable. Ultra-fast speed, power, and flexibility
  • Work smarter with Thunderbolt 5, DisplayPort 2.1, HDMI, and USB-C connectivity
  • VESA DisplayHDRTM 600 unlocks bright, deep, dynamic visuals
  • Color gamut with up to 98% DCI-P3 and 99.5% Adobe RGB coverage
  • Nano IPS Black with 2000:1 contrast reveals deeper blacks and sharper shadows
  • Mac compatibility: Studio Mode2 presets + Mac keyboard control made easy4
  • Tilt, pivot, rotate & height adjust—on a 4-side, virtually borderless display
More Information
SKU 32U990A-S.AEK
EAN 8806096617953
Manufacturer LG
Availability Yes
PDF URLs View PDF
View PDF
The World’s First 6K Monitor with Thunderbolt™ 5
6K Resolution and 224 PPI Ultra-High Pixel Density
With 6K resolution (6144 × 3456) and a razor-sharp 224 PPI, the LG UltraFine™ evo packs over 21 million pixels into a 32" panel—delivering 156% more pixels than standard 4K. UltraFine™ evo has has more working pixels in every inch—allowing you to view full-resolution content while keeping creative tools and editing interfaces clearly visible, sharp, and distortion-free.
Performance and Precision for Creative Pros
Next-gen compatibility, powered by Thunderbolt™ 5
Thunderbolt™ 5 empowers creators, editors, and AI professionals with ultra-fast transfer speeds- 2x faster than Thunderbolt™ 4, along with 6K daisy chaining support, and DisplayPort 2.1—all via one cable. With 96W power delivery, Mac and Windows support, Thunderbolt™ 5 bridges future-ready workflows with maximum scalability and efficiency.
Versatile Connectivity for Pro-Level Setups
Studio Mode:2 Easy color tuning compatible with Mac computers
High-PPI Clarity Compatible with Mac Creators
Mac-compatible Controls with M-Control
DisplayHDR™ 600: Visual Nuance Unlocked
Professional color mastery, pixel by pixel
Nano IPS Black with 2000:1 Contrast: Deeps Blacks & Rich Shadows
Eye Comfort certified by TÜV Rheinland
Ergonomic Adjustability with Virtually Borderless Design
Intuitive Screen Adjustments for Creative Workflows with LG Switch
Built-In Sound for Streamlined Studio Setups
Audio
Built-in speaker(s)Yes
Performance
Built-in speaker(s)Yes
Low Blue Light technologyYes
Smart modesEnergy saving
Display
Display brightness (typical)450 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Pixel density224 ppi
Colour gamut98%
Maximum refresh rate60 Hz
Display brightness (min)360 cd/m²
Adobe RGB coverage99.5%
HD type6K Ultra HD
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.1134 x 0.1134 mm
Display resolution6144 x 3456 pixels
Response time5 ms
Display diagonal81.3 cm (32")
Contrast ratio (typical)2000:1
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS Black
High Dynamic Range (HDR) technologyDisplayHDR 600, HDR Effect, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)80 cm
Colour gamut standardDCI-P3
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Management features
Picture-in-PictureYes
Multimedia
Design
Market positioningGraphics design
Feet colourGrey
Product colourGrey
Detachable standYes
Ports & interfaces
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
Headphone outputs3
HDMIYes
HDMI version2.1
DisplayPort version2.1
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to96 W
Technical details
Height (without stand)414 mm
Depth (without stand)25 mm
Width (without stand)719 mm
Feet colourGrey
HDMIYes
Product colourGrey
Warranty period1 year(s)
Power supply typeExternal
Weight (with stand)9.5 kg
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
PivotYes
Picture-in-PictureYes
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)70.2 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours70 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours70 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)414 mm
Depth (without stand)25 mm
Width (without stand)719 mm
Width (with stand)719 mm
Depth (with stand)198 mm
Height (with stand)582 mm
Weight (with stand)9.5 kg
Weight (without stand)6 kg
Package width937 mm
Package depth490 mm
Package height183 mm
Package weight14 kg
Packaging data
Package width937 mm
Package depth490 mm
Package height183 mm
Package weight14 kg
Cables includedDisplayPort, HDMI, Thunderbolt, USB Type-C
Packaging content
Other features
Warranty period1 year(s)
Height (without stand)414 mm
Depth (without stand)25 mm
Width (without stand)719 mm
USB Power Delivery up to96 W
USB Power Delivery (USB PD)Yes
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 32U990A-S computer monitor 81.3 cm (32") 6144 x 3456 pixels 6K Ultra HD LCD Grey LG 32U990A-S computer monitor 81.3 cm... Login for pricing