34U650A-B.AEK
Login for pricing
In Stock: 52 available
LG UltraWide Monitor (34U650A) - 34-inch 21:9 UltraWide™ QHD (3440×1440) IPS Display, USB Type-C, sRGB 99%, HDR10, 100Hz Refresh Rate, 7W stereo Speakers, Eye-Care Features, Clutter-free Design, Height Adjustable
  • 34-inch 21:9 WQHD (3440x1440) IPS Display
  • 3-Side Virtually Borderless Design
  • sRGB 99% (Typ.), Colour Calibrated in factory
  • HDR 10
  • 100Hz Refresh Rate, 5ms (GtG at Faster)
  • Black Stabilizer, DAS
More Information
SKU 34U650A-B.AEK
EAN 8806096594810
Manufacturer LG
Availability Yes
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
See More, do more – LG UltraWide Monitor.
Two built-in 7W speakers equipped with DepthSound to enhance the bass range brings a fully immersive gaming
Display
HDCPYes
Screen shapeCurved
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio21:9
Pixel density109.2 ppi
Maximum refresh rate100 Hz
sRGB coverage (typical)99%
Display surfaceMatt
HD typeUltraWide Quad HD
Display technologyLCD
Supported graphics resolutions3440 x 1440
Display resolution3440 x 1440 pixels
Response time5 ms
Display diagonal86.4 cm (34")
Contrast ratio (typical)1000:1
Display brightness (peak)300 cd/m²
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeAH-IPS
High Dynamic Range (HDR) technologyHDR Effect, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Screen curvature rating3800R
Hardware calibrationYes
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power7 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power7 W
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Picture-in-PictureYes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power7 W
Built-in cameraNo
Design
Market positioningProfessional
Country of originChina
Feet colourBlack
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB Type-A downstream ports quantity3
USB Type-C downstream ports quantity1
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Headphone outputs1
Headphone connectivity3.5 mm
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to96 W
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
Number of USB Type-C upstream ports quantity1
HDCP version2.2
Ethernet LANYes
Technical details
Height (without stand)481 mm
Depth (without stand)83.6 mm
Width (without stand)816.7 mm
Feet colourBlack
HDMIYes
Product colourBlack
Warranty period2 year(s)
Country of originChina
Power supply typeExternal
Weight (with stand)10.1 kg
TouchscreenNo
Network
Ethernet LANYes
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
On Screen Display (OSD)Yes
Picture-in-PictureYes
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Power
Power supply typeExternal
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)43 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours30 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours46 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)481 mm
Depth (without stand)83.6 mm
Width (without stand)816.7 mm
Width (with stand)816.7 mm
Depth (with stand)267.5 mm
Height (with stand)535.2 mm
Weight (with stand)10.1 kg
Weight (without stand)7.3 kg
Package width988 mm
Package depth203 mm
Package height481 mm
Package weight12.5 kg
Packaging data
Package width988 mm
Package depth203 mm
Package height481 mm
Package weight12.5 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Cables includedDisplayPort, HDMI, USB Type-C
Packaging content
Stand includedYes
Features
Other features
Hardware calibrationYes
Warranty period2 year(s)
Height (without stand)481 mm
Depth (without stand)83.6 mm
Width (without stand)816.7 mm
USB Power Delivery up to96 W
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 34" IPS Ultrawide QHD Monitor computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels UltraWide Quad HD LCD Black LG 34" IPS Ultrawide QHD Monitor... Login for pricing
Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Multi-user Black Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6... Login for pricing