39GX900A-B.AEK
Login for pricing
In Stock: 17 available
39" UltraGear WQHD OLED Curved Gaming Monitor, 240Hz, 0.03ms (GtG), DisplayHDR True Black 400, USB-C (PD 65W) & HDMI 2.1
  • 39-inch WQHD (3440x1440) OLED display
  • The 21:9 UltraWide sweet spot for gaming
  • 240Hz refresh rate/ 0.03ms (GtG) response time
  • DisplayHDR True Black 400 / DCI-P3 98.5%
  • NVIDIA® G-SYNC® Compatible / VESA Certified AdaptiveSync / AMD FreeSyncTM Premium Pro
  • Clutter-free, L-stand sleek design
More Information
SKU 39GX900A-B.AEK
EAN 8806096497784
Manufacturer LG
Availability Yes
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
UltraWide view with deep black OLED
Brightest OLED
Go wide. Not short.
The ideal curvature 800R
Deeper black,
realistic color
Advanced eye comfort technologies
by three UL verifications
0.03ms (GtG) speed,
240Hz smooth gameplay
To bring you a swift 0.03ms (GtG) response and a rapid 240Hz refresh rate, reducing reverse ghosting for crystal-clear, fluid visuals. Dive into more immersive gameplay with every frame.
All-in-One USB-C for responsive gaming
Connect your laptop to the monitor with a USB-C cable for up to 65W power delivery, eliminating the need for a separate adapter. Enjoy WQHD resolution and a 240Hz refresh rate via DP 1.4 or HDMI 2.1, ensuring your gaming remains uninterrupted.
Smooth motion, infinite play
Advanced gaming features
•Low Latency reduces input lag for real-time response.
•Black Stabilizer brightens dark scenes, helping gamers spot enemies and details.
•Crosshair enhances precision for deadly accuracy.
•FPS Counter shows your real-time frame rate.
Plunge into the world of PC and console gaming!
Plugin for immersive sound effect
Enjoy gaming with seamless voice chat via the 4-pole headphone out. Get fully immersed with the virtual 3D sound powered by DTS Headphone:X, while the built-in 7W x2 speakers with Depth-Sound technology deliver a powerful, dynamic audio experience.
Seamless gameplay powered by LG Switch
Protecting OLED via On-Screen Display
Clutter-free, sleek design
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)275 cd/m²
Screen shapeCurved
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio21:9
Maximum refresh rate240 Hz
HD typeWide Quad HD
Display technologyOLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.266 x 0.266 mm
Display resolution3440 x 1440 pixels
Response time0.03 ms
Display diagonal99.1 cm (39")
Contrast ratio (typical)1500000:1
Display brightness (peak)1300 cd/m²
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeWOLED
DCI-P3 coverage98.5%
Screen curvature rating800R
Display diagonal (metric)99.1 cm
Hardware calibrationYes
Colour gamut standardDCI-P3
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Anti-glare screenYes
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power7 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power7 W
Built-in cameraNo
NVIDIA G-SYNC typeG-SYNC Compatible
AMD FreeSync typeFreeSync Premium Pro
AMD FreeSyncYes
Game modeYes
NVIDIA G-SYNCYes
VESA Adaptive Sync supportYes
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Smart modesEnergy saving
Brand specific technologiesBlack Stabilizer, DAS Mode, Eye care
FPS counterYes
Game featuresRefresh Rate Optimizer
Management features
Picture-in-PictureYes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power7 W
Built-in cameraNo
Design
Market positioningGaming
Country of originChina
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB Type-A downstream ports quantity2
USB Type-C downstream ports quantity1
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
HDMIYes
HDMI version2.1
DisplayPort version1.4
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to65 W
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
HDCP version2.3
Technical details
Height (without stand)404.4 mm
Depth (without stand)198 mm
Width (without stand)887.8 mm
HDMIYes
Product colourBlack
Warranty period2 year(s)
Country of originChina
Power supply typeExternal
Game modeYes
Weight (with stand)11.4 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Picture-in-PictureYes
Height adjustmentYes
Cable managementYes
Tilt adjustmentYes
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)41 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours38 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours41 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)404.4 mm
Depth (without stand)198 mm
Width (without stand)887.8 mm
Width (with stand)887.8 mm
Depth (with stand)322.8 mm
Height (with stand)605.7 mm
Weight (with stand)11.4 kg
Weight (without stand)7.3 kg
Package width985 mm
Package depth550 mm
Package height338 mm
Package weight17.5 kg
Packaging data
Package width985 mm
Package depth550 mm
Package height338 mm
Package weight17.5 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Cables includedAC, DisplayPort, HDMI, USB Type-C
Packaging content
Stand includedYes
Features
Other features
DCI-P3 coverage98.5%
Hardware calibrationYes
Warranty period2 year(s)
FPS counterYes
Height (without stand)404.4 mm
Depth (without stand)198 mm
Width (without stand)887.8 mm
USB Power Delivery up to65 W
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 39GX900A-B computer monitor 99.1 cm (39") 3440 x 1440 pixels Wide Quad HD OLED Black LG 39GX900A-B computer monitor 99.1 cm... Login for pricing