Neomounts PLASMA-M1200 TV trolley 42-70"
SKU
PLASMA-M1200
Login for pricing
In Stock:
1 available
Category: Multimedia Carts & Stands
The Neomounts floor stand, model PLASMA-M1200 is a mobile floor stand for flat screens up to 70" (178 cm). This mobile stand is a great choice for space saving placement or when wall-, ceiling mounting or desk placement is not an option. This cart stretches your investment by serving a variety of projection needs by sharing a large display over multiple rooms. Get optimal positioning for both standing and seated audiences, in any application, in any part of your location.
Neomounts PLASMA-M1200 has one pivot point and is suitable for screens up to 70" (178 cm). The weight capacity of this product is 50 kg each screen. The stand is suitable for screens that meet VESA hole pattern 200x200 to 600x450mm. Different hole patterns can be covered using Neomounts VESA adapter plates. Speedy assembly and installation.
All installation material is included with the product.
| Features | |
|---|---|
| Height adjustment | Yes |
| Compatibility | LCD/LED/Plasma |
| Number of displays supported | 1 |
| Country of origin | Taiwan |
| Type | Portable floor stand |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Tilt angle range | 0 - 15° |
| Minimum screen size | 106.7 cm (42") |
| Maximum screen size | 177.8 cm (70") |
| Material | Steel |
| Product colour | Silver |
| Harmonized System (HS) code | 9403109800 |
| Height adjustment type | Manual |
| Technical details | |
| Height adjustment | Yes |
| Package width | 780 mm |
| Package height | 260 mm |
| Package depth | 760 mm |
| Country of origin | Taiwan |
| Tilt angle range | 0 - 15° |
| Display | |
| Weight & dimensions | |
| Height | 1200 mm |
| Weight | 21.5 kg |
| Material | |
|---|---|
| Material | Steel |
| Colour | |
| Product colour | Silver |
| Packaging data | |
| Package width | 780 mm |
| Package height | 260 mm |
| Package depth | 760 mm |
| Package weight | 27.7 kg |
| Package net weight | 27.7 kg |
| Other features | |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 780 mm |
| Master (outer) case length | 760 mm |
| Master (outer) case height | 260 mm |