Philips 27M2N5201P/00 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels White
SKU
27M2N5201P/00
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Fast IPS Gaming monitor 27M2N5201P Full HD gaming monitor
More Information
SKU 27M2N5201P/00
EAN 8721038007725
Manufacturer Philips
Availability No
PDF URLs View PDF
View PDF
Smart Crosshair: for better aim and more fun
AI-enhanced Ambiglow: for intensified entertainment
Smart MBR: for reducing motion blur.
Evnia Precision Center: Maximize Your Gaming Experience
Ultra-fast 260Hz refresh rate for virtually lag-free gaming
While playing the most intense engaging action-oriented games, Philips Evnia offers an overclockable 260 Hz refresh rate that enhances an ultra-smooth, lag-free gaming experience. Especially for fast-paced games like FPS and racing games, it gives a superior motion and clarity visuals. You will experience deeper immersion and feeling alive in game.
Fast IPS Panel: For rapid and crystal-clear gaming
Low input lag reduces time delay between devices to monitor
High Dynamic Range (HDR) for more lifelike colorful visuals
SmartContrast for rich black details
SoftBlue Technology: for comfortable viewing
0.3 ms ultra-fast speed for crisp image and smooth gameplay
This Fast IPS monitor elevates your gaming experience with an overclockable 260Hz refresh rate and 0.3ms Smart MBR. With sharp HDR imagery and Full HD resolution guaranteed, this monitor produces an excellent all-around gaming experience.
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)300 cd/m²
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Pixel density82 ppi
DDC/CIYes
sRGB coverage (typical)116%
Adobe RGB coverage87%
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.3108 x 0.3108 mm
Viewable size, horizontal59.7 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Backlight typeW-LED
Display resolution1920 x 1080 pixels
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1000:1
Display panel size27 inch/68.5 cm
Surface hardness3H
NTSC coverage (typical)107%
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeFast IPS
DCI-P3 coverage92%
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)68.5 cm
Display sRGBYes
Haze rate25%
LED backlightYes
Colour gamut standardsRGB
Anti-glare screenYes
Brightness uniformity93 - 105%
Performance
Mean time between failures (MTBF)50000 h
Compatible operating systemsDDC/CI; Mac OS X; sRGB; Windows 11/10
VESA Adaptive Sync supportYes
Flicker-free technologyYes
Low input lagYes
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Design
Product colourWhite
Exterior finish typeTextured
Ports & interfaces
Headphone outYes
HDCPYes
HDCP version2.3
Technical details
Height (without stand)368 mm
Depth (without stand)74 mm
Width (without stand)614 mm
Cable lock slotYes
Product colourWhite
User controlsPower On/Off; Menu/OK; Input/Up; Game Settings/Down; SmartImage game/Back
Picture enhancementSmartImage game
Recyclable packaging material100%
Power supply typeInternal
Weight (with stand)5.24 kg
Delta E2
Brightness uniformity93 - 105%
Surface hardness3H
Software
Bundled softwareEvnia Precision Centre
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Tilt angle range-5 - 20°
PivotYes
On Screen Display (OSD)Yes
Pivot angle-90 - 90°
Height adjustmentYes
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)13 cm
Power
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)21.11 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency class (SDR)E
Operational conditions
Non-operating altitude0 - 12192 m
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Operating altitude0 - 3658 m
Weight & dimensions
Height (without stand)368 mm
Depth (without stand)74 mm
Width (without stand)614 mm
Width (with stand)614 mm
Depth (with stand)261 mm
Height (with stand)526 mm
Weight (with stand)5.24 kg
Weight (without stand)3.8 kg
Package width840 mm
Package depth188 mm
Package height478 mm
Package weight5.65 kg
Packaging data
Package width840 mm
Package depth188 mm
Package height478 mm
Package weight5.65 kg
Stand includedYes
ManualYes
Packaging content
Stand includedYes
ManualYes
Other features
Delta E2
Brightness uniformity93 - 105%
Exterior finish typeTextured
DCI-P3 coverage92%
Low input lagYes
Height (without stand)368 mm
Depth (without stand)74 mm
Width (without stand)614 mm
Recycling data