Philips 5000 series 27B2G5200/00 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Anthracite
SKU
27B2G5200/00
Login for pricing
In Stock: 1 available
Business Monitor 27B2G5200 LCD monitor
More Information
Display 27" 1920 x 1080 pixels
Native aspect ratio 16:9
Market positioning Office
SKU 27B2G5200/00
EAN 8721038001761
Manufacturer Philips
Availability Yes
Product Family 5000 series
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Kapok fiber bag: soft, compostable, damage-free delivery
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Pixel density82 ppi
DDC/CIYes
Maximum refresh rate100 Hz
sRGB coverage (typical)110%
HD typeFull HD
Display technologyLCD
Contrast ratio (dynamic)50000000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.3114 x 0.3114 mm
Horizontal scan range30 - 85 kHz
Vertical scan range48 - 75 Hz
Viewable size, horizontal59.8 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Digital horizontal frequency30 - 115 kHz
Digital vertical frequency48 - 100 Hz
Backlight typeW-LED
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time4 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1500:1
Surface hardness3H
NTSC coverage (typical)96%
TouchscreenNo
Panel typeIPS
Display diagonal (metric)68.5 cm
Haze rate25%
LED backlightYes
Colour gamut standardNTSC, sRGB
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Anti-glare screenYes
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power6 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power6 W
VESA Adaptive Sync supportYes
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Component video syncSeparate sync, Sync-on-green (SOG)
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages21
Plug and PlayYes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power6 W
Design
Market positioningOffice
Feet colourSilver
Product colourAnthracite
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB upstream port typeUSB Type-B
Number of upstream ports1
USB Type-A downstream ports quantity4
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Audio inputYes
Audio outputYes
HDMIYes
HDMI version1.4
DisplayPort version1.2
HDCP version1.4
Technical details
Height (without stand)368 mm
Depth (without stand)58 mm
Width (without stand)614 mm
Feet colourSilver
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourAnthracite
Doesn't containMercury, PVC/BFR
Power supply typeInternal
Weight (with stand)6.46 kg
Surface hardness3H
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
LED indicatorsYes
SwivellingYes
Swivel angle range-180 - 180°
Tilt angle range-5 - 30°
PivotYes
On Screen Display (OSD)Yes
Pivot angle-90 - 90°
Number of OSD languages21
Plug and PlayYes
Height adjustmentYes
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)15 cm
Power
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.3 W
Power consumption (typical)9.34 W
Power consumption (off)0.3 W
Power consumption (PowerSave)7.2 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)B
Operational conditions
Non-operating altitude0 - 12192 m
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Operating altitude0 - 3658 m
Weight & dimensions
Height (without stand)368 mm
Depth (without stand)58 mm
Width (without stand)614 mm
Width (with stand)614 mm
Depth (with stand)235 mm
Height (with stand)543 mm
Weight (with stand)6.46 kg
Weight (without stand)4.7 kg
Package width730 mm
Package depth159 mm
Package height445 mm
Package weight9.46 kg
Packaging data
Package width730 mm
Package depth159 mm
Package height445 mm
Package weight9.46 kg
Package typeBox
ManualYes
Cables includedAC, DisplayPort, HDMI
Packaging content
ManualYes
Indication
LED indicatorsYes
Sustainability
Other features
Height (without stand)368 mm
Depth (without stand)58 mm
Width (without stand)614 mm
Energy efficiency scaleA to G
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product Philips 5000 series 27B2G5200/00 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Anthracite Philips 5000 series 27B2G5200/00 compu... Login for pricing