LS27FG530EUXXU
Login for pricing
In Stock: 559 available
27" Odyssey G5 G53F QHD 200Hz Gaming Monitor
  • QHD has 1.7× the pixels of Full HD, delivering ultra-detailed, pin-sharp images.
  • A 200Hz refresh rate and 1ms (MPRT) response time deliver sharp, real-time visuals for ultra-clear, precise gameplay.
More Information
SKU LS27FG530EUXXU
EAN 8806097683391
Manufacturer Samsung
Availability Yes
Product Family Odyssey
Product Series G5
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Enhanced brightness and clearer details
HDR10
Get smooth action without disruption
AMD FreeSync Premium
Catch enemies in the shadows with better visibility
Black Equaliser
Hit your marks with next-level accuracy
Virtual Aim Point
HDR10
AMD FreeSync Premium
Black Equaliser
Virtual Aim Point
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeFlat
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate200 Hz
Display brightness (min)240 cd/m²
HD typeQuad HD
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal59.7 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Display resolution2560 x 1440 pixels
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1000:1
NTSC coverage (typical)72%
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)68 cm
LED backlightNo
Colour gamut standardNTSC
Refresh rate optimizorYes
Response time (MPRT)1 ms
Built-in speaker(s)No
Built-in microphoneNo
Built-in cameraNo
AMD FreeSync typeFreeSync Premium
AMD FreeSyncYes
NVIDIA G-SYNCNo
Brand specific technologiesEye Saver, Black Equalizer
Game featuresSuper Arena Gaming UX
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Multimedia
Built-in microphoneNo
Built-in cameraNo
Digital signal format systemNot supported
Power
Power cable length1.5 m
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (max)48 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)21 W
Annual energy consumption31 kWh
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours21 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours30 kWh
Design
Market positioningGaming
Feet colourBlack
CertificationWindows11
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
Headphone outYes
VGA (D-Sub) ports quantity0
HDMI ports quantity2
Mini DisplayPorts quantity0
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
Number of USB Type-B upstream ports quantity0
HDCP version2.2
Wi-FiNo
Ethernet LANNo
TV tuner
Technical details
Height (without stand)364.5 mm
Depth (without stand)50.4 mm
Width (without stand)613.2 mm
Feet colourBlack
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Warranty period2 year(s)
Power supply typeExternal
Samsung Eye Saver ModeYes
Weight (with stand)3.9 kg
TouchscreenNo
Network
Wi-FiNo
Ethernet LANNo
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Black eQualizer functionYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface75 x 75 mm
Tilt angle range-2 - 20°
On Screen Display (OSD)Yes
Height adjustmentNo
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Non-operating relative humidity (non-condensing)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)364.5 mm
Depth (without stand)50.4 mm
Width (without stand)613.2 mm
Width (with stand)613.2 mm
Depth (with stand)217.4 mm
Height (with stand)463.1 mm
Weight (with stand)3.9 kg
Weight (without stand)3.5 kg
Package width707 mm
Package depth162 mm
Package height162 mm
Package weight5.7 kg
Packaging data
Stand typeSimple stand
Package width707 mm
Package depth162 mm
Package height162 mm
Package weight5.7 kg
Stand includedYes
Power cable length1.5 m
Cables includedDisplayPort
Packaging content
Stand includedYes
Cables includedDisplayPort
Stand typeSimple stand
Other features
Samsung Eye Saver ModeYes
CertificationWindows11
Warranty period2 year(s)
Auto source switch+Yes
Virtual AIM pointYes
Off Timer PlusYes
Eco Saving PlusYes
Auto source switchYes
Height (without stand)364.5 mm
Depth (without stand)50.4 mm
Width (without stand)613.2 mm
Power consumption (max)48 W
Energy efficiency scaleA to G
Certificates
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung 27" Odyssey G5 G53F QHD 200Hz Gaming Monitor
New
Samsung 27" Odyssey G5 G53F QHD 2... Login for pricing