LS27FG606EUXXU
Login for pricing
In Stock: 53 available
27" Odyssey G6 G60F QHD 350Hz Gaming Monitor
  • 350Hz refresh rate and 1ms response time (GtG) minimise lag for split-second, real-time gaming precision.
More Information
SKU LS27FG606EUXXU
EAN 8806097655596
Manufacturer Samsung
Availability Yes
Product Family Odyssey
Product Series G6
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Discover more depth in every frame
VESA DisplayHDR 400
Uninterrupted game flow
Uninterrupted game flow
NVIDIA G-Sync Compatible
Instant auto connect
Instant auto connect
Auto Source Switch+
Maintain winning streaks with ease
Ergonomic Stand
VESA DisplayHDR 400
NVIDIA G-Sync Compatible
Auto Source Switch+
Ergonomic Stand
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate350 Hz
Display brightness (min)280 cd/m²
sRGB coverage (typical)99%
Quantum dot color technologyYes
HD typeQuad HD
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal59.7 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Display resolution2560 x 1440 pixels
Response time1 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
High Dynamic Range (HDR) technologyDisplayHDR 400
Colour gamut standardsRGB
Built-in cameraNo
NVIDIA G-SYNC typeG-SYNC Compatible
AMD FreeSync typeFreeSync Premium
AMD FreeSyncYes
NVIDIA G-SYNCYes
Flicker-free technologyYes
Brand specific technologiesEye Saver, Black Equalizer
Game featuresSuper Arena Gaming UX
Management features
On Screen Display (OSD)No
Picture-in-PictureYes
Multimedia
Built-in cameraNo
Digital signal format systemNot supported
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (max)48 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)25.4 W
Annual energy consumption37 kWh
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours25 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours52 kWh
Design
Market positioningGaming
Feet colourBlack
CertificationWindows11
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
Headphone outYes
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
HDMIYes
HDMI version2.1
DisplayPort version1.4
HDCP version2.2
TV tuner
Technical details
Height (without stand)361.5 mm
Depth (without stand)70 mm
Width (without stand)613 mm
Feet colourBlack
HDMIYes
Product colourBlack
Warranty period2 year(s)
Power supply typeExternal
Samsung Eye Saver ModeYes
Weight (with stand)6.4 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Black eQualizer functionYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-30 - 30°
Tilt angle range-2 - 25°
PivotYes
On Screen Display (OSD)No
Pivot angle-92 - 92°
Picture-in-PictureYes
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)12 cm
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Non-operating relative humidity (non-condensing)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)361.5 mm
Depth (without stand)70 mm
Width (without stand)613 mm
Width (with stand)613 mm
Depth (with stand)263.5 mm
Height (with stand)552 mm
Weight (with stand)6.4 kg
Weight (without stand)3.4 kg
Package width695 mm
Package depth478 mm
Package height159 mm
Package weight8.3 kg
Packaging data
Stand typeHAS stand
Package width695 mm
Package depth478 mm
Package height159 mm
Package weight8.3 kg
Stand includedYes
Power cable length1.5 m
Cables includedHDMI, DisplayPort
Packaging content
Stand includedYes
Stand typeHAS stand
Other features
Samsung Eye Saver ModeYes
CertificationWindows11
Warranty period2 year(s)
Auto source switch+Yes
Virtual AIM pointYes
Off Timer PlusYes
Image sizeYes
Supplied AC adapter typeYes
Height (without stand)361.5 mm
Depth (without stand)70 mm
Width (without stand)613 mm
Power consumption (max)48 W
Energy efficiency scaleA to G
Certificates
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung 27" Odyssey G6 G60F QHD 350Hz Gaming Monitor
Hot Product
Samsung 27" Odyssey G6 G60F QHD 3... Login for pricing
Viewsonic TD2430 computer monitor 59.9 cm (23.6") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Touchscreen Multi-user Black Viewsonic TD2430 computer monitor 59.9... Login for pricing