14LT-PRIVACY-SCREEN
Login for pricing
In Stock: 29 available
  • PROTECT SENSITIVE VISUAL DATA: Privacy screen uses a microlouver technology that darkens your 14" Laptop screen view from the sides (+/- 30 degrees from center); Keep your data private and prevent visual eavesdropping in public spaces
  • FOR 14" LAPTOPS: Designed to fit laptops with 14" displays and 16:9 aspect ratio; Dimensions of 12.5x7in (318x182mm); Filter will not interfere with top-mounted webcams, sensors, or when closing the lid; Verify display size & aspect ratio before ordering
More Information
Suitable for Notebook
Maximum screen size 14 "
Type Frameless display privacy filter
SKU 14LT-PRIVACY-SCREEN
EAN 0065030908993
Manufacturer StarTech.com
Availability Yes
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
Prevent visual eavesdropping by limiting the viewing angle of your screen.
Prevent visual eavesdropping
Flip-Over and Touch
Hassle-free Installation
Blue Light Reduction
The StarTech.com Advantage
Technical details
Light transmission60%
Filter colourBlack
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-glare, Privacy
Maximum screen size35.6 cm (14")
Aspect ratio16:9
Suitable forLaptop
Design
Filter colourBlack
Suitable forLaptop
Features
Touchscreen compatibleYes
Storage folderYes
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeFlip attach + Attachment strip
Cleaning clothYes
Light transmission60%
Display types supportedLCD
Aspect ratio16:9
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to51%
Blue light filterYes
Ergonomics
Weight & dimensions
Depth1 mm
Width345 mm
Weight36 g
Height194 mm
Package height4 mm
Package depth245 mm
Package width389 mm
Package weight206 g
Packaging data
Package height4 mm
Package depth245 mm
Package width389 mm
Package weight206 g
Logistics data
Master (outer) case width430 mm
Master (outer) case length276 mm
Master (outer) case height153 mm
Products per master (outer) case25 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8 cm (14.1") Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8... Login for pricing
DICOTA D30124 display privacy filter 39.6 cm (15.6") DICOTA D30124 display privacy filter 3... Login for pricing
Fellowes PrivaScreen 39.6 cm (15.6") Monitor/Laptop Frameless display privacy filter
Hot Product
Fellowes PrivaScreen 39.6 cm (15.6&quo... Login for pricing
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 14" Laptops 16:9
Bestseller
Kensington 2-way Removable Privacy Scr... Login for pricing
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 20" Monitors 16:9