156LT-PRIVACY-SCREEN
Login for pricing
In Stock: 7 available
  • PROTECT SENSITIVE VISUAL DATA: Privacy screen uses a Micro-louver technology that darkens your 15.6" Laptop screen view from the sides (+/- 30 degrees from center); Keep your data private and prevent visual eavesdropping in public spaces
  • FOR 15.6" LAPTOPS: Designed to fit laptops with a 15.6" 16:9 display; Dimensions: 13.6x7.6in (345x194mm); Filter will not interfere with top-mounted webcams, sensors, or when closing the lid; Verify display size & aspect ratio before ordering
More Information
Suitable for Notebook
Maximum screen size 15.6 "
Type Frameless display privacy filter
SKU 156LT-PRIVACY-SCREEN
EAN 0065030910262
Manufacturer StarTech.com
Availability Yes
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
Prevent visual eavesdropping by limiting the viewing angle of your screen.
This Laptop Privacy Screen is designed to work with laptops with a 15.6-inch 16:9 display.
Prevent visual eavesdropping
Flip-Up and Touch
Hassle-free Installation
Blue Light Reduction
The StarTech.com Advantage
Technical details
Light transmission60%
Filter colourBlack
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-blue, Anti-glare, Privacy
Maximum screen size39.6 cm (15.6")
Aspect ratio16:9
Suitable forLaptop
Screen size HxW194 x 345 mm
MaterialPlastic
Design
Filter colourBlack
Suitable forLaptop
Screen size HxW194 x 345 mm
MaterialPlastic
Product colourBlack, Transparent
Features
Touchscreen compatibleYes
Storage folderYes
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeFlip attach + Attachment strip + Slide mount tab
Cleaning clothYes
Light transmission60%
Display types supportedLCD
Aspect ratio16:9
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to51%
Blue light filterYes
Brand compatibilityUniversal
Ergonomics
Screen size HxW194 x 345 mm
Weight & dimensions
Weight100 g
Package height4 mm
Package depth390 mm
Package width245 mm
Package weight208 g
Packaging data
Package height4 mm
Package depth390 mm
Package width245 mm
Package weight208 g
Packaging content
Quick start guideYes
Other features
Logistics data
Master (outer) case width275 mm
Master (outer) case length430 mm
Master (outer) case height150 mm
Products per master (outer) case25 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8 cm (14.1") Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8... Login for pricing
DICOTA D30124 display privacy filter 39.6 cm (15.6") DICOTA D30124 display privacy filter 3... Login for pricing
Fellowes PrivaScreen 39.6 cm (15.6") Monitor/Laptop Frameless display privacy filter
Hot Product
Fellowes PrivaScreen 39.6 cm (15.6&quo... Login for pricing
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 14" Laptops 16:9
Bestseller
Kensington 2-way Removable Privacy Scr... Login for pricing
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 20" Monitors 16:9